< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Charles Dickens: Oliver TwistDenis Diderot: JeptiškaČtenářský deník

Denis Diderot: Jeptiška (2)

Obsah díla:

Zuzana Simoninová byla nevlastní dcerou svého otce. Všichni se chovali, jako by o tom nevěděli. Neměla pěkné dětství, byla mnohem inteligentnější a hezčí než její sestry a tak ji rodiče neměli rádi. V šestnácti letech ji poslali do kláštera, kde se stala novickou. Po dvou letech, kdy měla složit slib se tomu vzepřela a zajistila rodině pěknou ostudu. To také zajistilo, že ji nechtěl žádný jiný klášter a Zuzana byla uvězněna doma v malé komůrce.

Matka jí také prozradila tajemství o otci, tak Zuzana pochopila postoj rodičů a odpustila jim. Složila slib. V klášteře si velmi rozuměla s matkou představenou, která však záhy zemřela. Po její smrti nastaly Zuzaně kruté časy. Nová představená proti ní poštvala ostatní jeptišky, které ji začaly týrat. Zuzana začala pomýšlet na sebevraždu a rozhodla se zažádat o zrušení slibu a najala si právníka. To vyvolalo ještě větší nenávist ze strany jeptišek a matka představená ji dokonce prohlásila za lhářku.

Slib nebyl zrušen, nejvíce k tomu přispěli její sestry, které se bály o majetek po rodičích. Pro Zuzanu tím skončila veškerá naděje. Její právník však uspořádal sbírku, díky které Zuzana přestoupila do jiného kláštera. Zde si ji představení velmi oblíbila. Její přízeň však Zuzaně začala připadat nepříjemná. Zpovědník jí poradil, aby se jí vyhýbala. Zanedlouho byl vyhozen. Představená zakrátko zemřela a její smrt ostatní jeptišky kladli za vinu Zuzaně.

Nový zpovědník pomohl Zuzaně s útěkem, při němž si poranila nohy. Začala pomáhat v prádelně a zjistila, že svoboda není taková jakou si představovala. Choroba nohou se jí neustále zhoršovala až jí nakonec podlehla.

Znaky díla:

Námětem k napsání tohoto díla se stal skutečný příběh mladé dívky, která byla proti své vůli dána do kláštera.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 276
Zhlédnuto: 4557 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Charles Dickens: Oliver TwistDenis Diderot: JeptiškaČtenářský deník