< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Walter Scott: IvanhoeWalter Scott: Srdce EdinburkuČtenářský deník

Walter Scott: Ivanhoe

Postavy:

Ivanhoe: Statečný, udatný, čestný, účastník křížové výpravy

Obsah díla:

Děj historického románu se odehrává za vlády Richarda Lví Srdce, či spíše za jeho nepřítomnosti v Anglii v době jeho účasti na křížové výpravě, kdy za něho vládne jeho bratr Jan. Je to období nadvlády Normanů, jako pozůstatek dobytí Anglie Vilémemem Normanským v bitvě u Hastingsu a domácích Sasů, kteří jsou odstrkováni od vlády a v opovržení od Normanské šlechty. Hlavní postavy jsou: Cedrik Saský, potomek posledního saského krále a jeho schovanka Rowena,. Cedrikův syn, Wilfred z Ivanhoe, dále pak templář Brian de Bois-Guilbert, dále příslušníci Normanské šlechty Reginald Front de Boeuf a Filip Malvoisin s princem Janem a převorem kláštera v Jourvaloux Aymerem. V neposlední řadě jsou zde zastoupeni židé- Izákem z Yorku a jeho dcerou Rebekou. Židé žili tehdy ve velikém opovržení, přesto je panstvo potřebovalo k půjčování peněz. Templář Brian de Bois-Guilbert se vrací ze svaté země, setkává se s převorem Aymerem, zabloudí v lese a dostanou se na dvorec Cedrika Saského, kde přijmou pohostinství. Zde se Brianovi zalíbí lady Rowena, která je zasnoubena se sirem Althestanem ze saské královské rodiny. Ta však miluje Wilfreda z Ivanhoe, syna Cedrika Saského, který ho zavrhnul a ten odjel s králem Richardem do Svaté země. Princ Jan pořádá turnaj, kterého se zúčastní všichni významní rytíři, mezi nimi je i Brian de Bois-Gilbert. Královnou turnaje je lady Rowena. V turnaji zvítězí Vyděděný rytíř, což je Ivanhoe v přestrojení. Je však raněn a ujme se ho židovka Rebeka, která ho léčí ze zranění. Po cestě domů jsou však zajati a uvězněni na hradě Front de Boeufa. Hrad je přepaden zbojníky v čele s lučištníkem Locksleyem, aby osvobodili Ivanhoa. Přepadení se účastní i Černý rytíř, který není nikdo jiný než král Richard, jenž se potají vrátil z křížové výpravy. Hrad je dobyt a Ivanhoe je osvobozen. Mezitím je zajata Rebeka, která jede pro výkupné, za svého otce Izáka. Je uvězněna na hradě templářů, obviněna z čarodějnictví a má být upálena, pokud ji někdo z rytířů neobhájí. Rebeka se velmi líbí templáři de Bois- Guilbertovi, chce ji dopomoci k útěku, ale ona volí raději vězení. O souboji se také dozví již uzdravený Ivanhoe a Rebeku zachrání. Král Richard smíří Cedrika se synem a lady Rowena se za něj může provdat. Izák s Rebekou odcházejí za příbuznými do Granady. Ivanhoe je za své věrné služby králem povýšen. Námětem k napsání tohoto románu jsou anglické dějiny. Walter Scott zde vypravuje příběh z konce 12. století. Příběh je plný bitek, rytířských turnajů, nebezpečí. Také je zde nastíněn a sociální situace a poměry 12.století v Anglii. Krutost středověku je zde nadlehčena komickými prvky zasazenými do napínavého děje.

Úryvek z knihy:

Černý rytíř i Cedrik se tak octli v postavení opravdu nebezpečném, a bylo by bývalo ještě nebezpečnější nebýt stálosti a vytrvalosti lučištníků na opevnění, kteří bez ustání vysílali na hradby déšť šípů a odváděli tak pozornost těch, kteří tam stáli připraveni k obraně; tím také pomáhali oběma svým vůdcům, že občas umožnili přestávku v dešti střel a kamení, který by je byl málem přemáhal.

Znaky díla:

Nakladatelství: Melantrich Praha 1981 Pocet stran: 447 Ilustrace: Jiří Běhounek O autorovi: Walter Scott 1771-1832 Anglický prozaik a básník, celoživotně spjat s rodným Skotskem. Dětství prožil na venkově, studie v Edinburgu. Vlastnil vlasní zámek Abbotsfort. Sběratel skotské a germánské lidové slovesnosti.Přechod od básnických povídek k historickému románu.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 547
Zhlédnuto: 5801 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Walter Scott: IvanhoeWalter Scott: Srdce EdinburkuČtenářský deník