< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Johan Wolfgang Goethe: FaustJohann Wolfgang Goethe: Utrpení mladého Werthera (2)Čtenářský deník

Johann Wolfgang Goethe: Faust (2)

Postavy:

Faust - Kvůli touze po novém poznání, kráse se upíše ďáblovi. Typ středověkého hrdiny touha po poznání (trochu netradičním).
Mefistofeles - symbol zla, snaha získat Faustovu duši, výměnou za získání Markéty a nesmrtelnosti
Markétka - Chudá, hezká dívka, která kvůli lásce k Faustovi špatně skončí

Obsah díla:

Faust si přinese domů malého psa. Netušil však, že jde o ďábla Mefistofela. Pes se promění na svou skutečnou podobu. Ďábel rozmlouvá s Faustem . Zanedlouho Fausta Mefistofeles přesvědčí a ten mu upíše svou duši za přání nesmrtelnosti, mládí, poznání. Mefistofeles provádí Fausta po světě a slouží mu. Jednoho dne potkají Markétku a Faust se do ní zamiluje na první pohled a chce získat její srdce.

Mefistofeles se domnívá, že ji získá šperky, proto ji podstrčí skříňku se šperky, kterou však najde její matka a dá ji církvi. Další skříňku, ale Markétka najde. Markétka se do Fausta zamiluje, ale její bratr Valentin s touto láskou nesouhlasí. Faust se dostane do sporu s Valentinem. Valentin v souboji zemře. Markétka čeká dítě a Faustem. Je však odsouzena za smrt matky a bratra. Zbaví se dítěte a je popravena. Faust, který je odveden radovánkami si uvědomí svou vinu a je zdrcen Markétčinou smrtí. Aby se rozptýlil je Faust odveden do vzdálených krajů. Pomůže tamějšímu panovníkovi a dostane půlku země. Začne tam stavět město, oslepne a umírá. Mefistofeles chce jeho duši, Faust sice fyzicky podléhá, ale jeho duše je spasena.


Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 231
Zhlédnuto: 3576 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Johan Wolfgang Goethe: FaustJohann Wolfgang Goethe: Utrpení mladého Werthera (2)Čtenářský deník