< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Jaromír Erben: Kytice (2)Karel Jaromír Erben: Kytice (4)Čtenářský deník

Karel Jaromír Erben: Kytice (3)

Obsah díla:

· básnická sbírka, obraz lidových představ a lidového názoru na život, lidové obyčeje
· celkem 13 děl (film jich však obsahuje o polovinu méně)
· motivy jsou boj člověka s přírodou, víra v nadpřirozené síly, vztahy mezi lidmi, viny a následný trest, odpuštění

Mateřídouška

Matka zemřela, děti chodí na hřbitov a volají ji.Duše matky se proměnila v kvítek.

Svatební košile

Děvče pláče pro milého, který zemřel v cizině, přivolává ho zpět. Milý se vrací jako umrlec, vede děvče cestou nocí. Zakazuje knížky na modlení, růženec, křížek po matce. Jejich cesta končí na hřbitově. Děvče se spasí v umrlčí komoře. Třikrát umrlec v komoře na zavolání vstává a chce otevřít závoru. děvče zachrání až kohoutí kokrhání.

Polednice

Dítě zlobí, matka volá polednici, polednice přichází, matka chrání dítě v náručí a omdlévá. Dítě se v jejím náručí udusí.

Zlatý kolovrat

Pán si chce vzít za ženu Dorničku. Matka ji však zabije a podstrčí mu svoji vlastní dceru. Pán nic nepozná, odjede na čas pryč. V lese Dorničku najde stařec, vezme zlatý kolovrat, přeslici a kužel. Tyto věci stařeček vymění za ruce, nohy a oči a živou vodou dívku zahojí. Po příjezdu paní na hradě přede na kolovratu a ten vypráví, co se stalo. Pán vyhání matku s dcerou a v lese nachází Dorničku.

Štědrý den

Marie a Hana na Štědrý den prosekají led a dívají se do vody a každá vidí svůj osud. Hana svatbu, Marie smrt. Do roka se předpověď splňuje.

Vodník

Dcera neuposlechne matku, jde prát. Vodník ji stáhne do vody. Musí se stát jeho ženou, narodí se jim syn. Po dlouhém přemlouvání ji vodník pustí k matce, syna si však nechá "v zástavě". Matka nechce pustit svou dceru zpět, vodník proto zabije jejich dítě.

Úryvek z knihy:

Poznaly dítky matičku po dechu,
poznaly ji a plesaly
a prostý kvítek, v němž mají útěchu,
mateřídouškou nazvaly.

Znaky díla:

Jazykové prostředky:
Div, že hřích ji neovane - inverze
ejhle, tuť - archaismus
„Dej sem dítě!“ - přímá řeč

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 321
Zhlédnuto: 7373 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Jaromír Erben: Kytice (2)Karel Jaromír Erben: Kytice (4)Čtenářský deník