< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekÉmile Zola: Zabiják 2Čtenářský deník

Émile Zola: Zabiják

Doba děje: 19. století

Místo děje: Paříž

Obsah díla:

Gervaisa je žena, nešťastná, protože se provdala za Lantiera ve svých čtrnácti letech a jejich manželství nebylo šťastné. I přesto, že spolu mají dva syny, Lantier nemá práci a jen rozhazuje. V rodině jsou časté hádky, až od své manželky uteče.

Gervaisa na pokraji bídy přesto pracuje a drží se na „hladině“. O Gervaisu se začne ucházet její soused pan Coupeau. Po několika měsících u ní mladý klempíř uspěje a vezmou se. Ze začátku je manželství šťastné, zmůžou se i na vlastní čistý byt a narodí se jim dcera Nána. Seznámí se s rodinou Goujetů – starou paní a jejím synem kovářem, který se do Gervaisy zamiluje a ona k němu cítí taky jakousi lásku. Gervaisa natolik spoří, že si naspoří na vlastní krámek. Jenže Coupeau jednou spadne při práci ze střechy. Sice se po nějakém čase z toho dostane, ale už se mu nechce pracovat.

Jelikož Gervaisa své úspory dala na jeho léčbu, nemá na krámek dostatek peněz. Ale Goujet jí půjčí a ona zažívá nejšťastnější období svého života. Je na vrcholu, je bohatá a celá její rodina dobře žije. Z chlapců jsou už učni a tak má starosti jenom s Nánou. Jenže ta není příliš vychovávána. Gervaisa začíná lenivět. Pořádá neustálé hody a nic není zadarmo. Coupeau začíná pít a ona ho sponzoruje. Gervaisa upadá a s ním i krámek.

Jednoho dne se u ní znova ukáže Lantier. Spřátelí se s Coupeauem a dokonce se k nim nastěhuje. Nyní vyjídají krámek oba a pro jejich pití ho zadlužují. Jenže Gervaise – zhýčkané - na tom nezáleží. Po čase natolik upadnou, že krámek musí opustit, Lantier se odstěhuje a je přestěhují do malého bytečku pro chudé. Žijí nakonec v holém bytě, spí na seně a dělá jim potíž sehnat i kus jídla. Pijí oba, hádají se i mlátí. Nána od nich uteče a stane se z ní prostitutka. Coupeau se zblázní a zemře. Gervaisa už se jenom modlí, aby smrt přišla brzy.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 323
Zhlédnuto: 11188 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekÉmile Zola: Zabiják 2Čtenářský deník