< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >John Ronald Reuel Tolkien: Pán prstenů - Návrat králeJohn Ronald Reuel Tolkien: silmarillion - 1. částČtenářský deník

John Ronald Reuel Tolkien: Pán prstenů - Společenstvo prstenu

Místo děje: Středozemě

Obsah díla:

Kniha začíná několika stránkami o hobitech. Hobiti jsou malá stvoření, také se jim říká půlčíci, což znamená, že mají poloviční velikost normálního člověka. Ve svém vzhledu jsou podobní lidem, ale nejsou jako oni. Rádi kouří dýmky a celé hodiny dokážou prosedět a bavit se o jídle. Rádi se baví. Žijí v Kraji. Hlavní hrdina příběhu žije v části nazvané Hobitín. Hobiti žijí v norách. Hlavní hrdina příběhu, Frodo Pytlík, neboli Ten , kdo nese prsten žije konkrétně v domě nazvaném Dno pytle. Žije zde se svým strýcem Bilbem, kterému Dno pytle patří. Ale teď už k samotnému příběhu.

Ještě ne, napřed něco málo o dějinách Středozemě a jejích postavách

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům;každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
V zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
V zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.

Tato báseň asi není na první pohled moc srozumitelná, proto se pokusím o krátké vysvětlení.

Na počátku bylo ukováno 19 prstenů. Tři dostali elfové, nejkrásnější, nejsličnější, nesmrtelní a nejmoudřejší ze všech bytostí. Sedm prstenů dostali trpaslíci, skvělí horníci ze síní pod horami a devět prstenů bylo darováno mužům, kteří ze všeho nejvíce touží po moci. O těchto prstenech se vědělo, ale všichni byli podvedeni. Byl ukován další prsten. V zemi Mordor, v ohni Hory osudu (Orodruina) Temný pán Sauron nechal ukovat další prsten. Do něho vložil svou krutost, zlobu a hlavně vůli k vládnutí nad těmi ostatními. Jeden prsten aby vládl všem, Jeden aby opanoval vše živé.

Po letech tyranizování svobodných národů Středozemě však prsten ztratil. Stalo se tomu na sklonku Druhého věku. V bitvě na pláni Dagorlad, kdy Sauronovo vojsko bojovalo proti spojenectví lidí a elfů padl Elendil, král Ithilienu. Jeho syn Isildur pozvedl jeho meč Narsil a sekl. Meč byl sice rozlomen ale stejně byly jeho úlomky ostré natolik aby usekly prst na kterém měl Sauron svůj Jeden prsten. Tak Sauron načas ztratil svou moc. Isildur zvedl prsten a pověsil si ho na krk. Poté, když stál s Elrondem na okraji Hory osudu, v jejím ohni byl Jeden vykován a kde se jedině dá zničit, mysl měl už natolik ovládnutou prstenem, že nebyl schopen prsten do ohně hodit a nechal si ho. Vzhledem k tomu, že byl prsten ukován Temným pánem za účelem ničit, nemohl být prsten nikdy použit k dobrým záměrům. Všechny své vlastníky prsten dříve či později pohltí a oni se stanou služebníky Temného pána, jehož duch stále žije.

A nejen Sauron chce svůj prsten zpátky, prsten je jeho a tudíž chce i prsten zpět ke svému pánovi. Proto se mu také nedá věřit, každého vlastníka dříve či později zradí. A tak i Isildura. Poté , co si prsten nechal, honili ho skřeti, služebníci Temného pána. Nasadil si proto prsten na prst a když jim skoro unikl ve vodě, zrádný prsten mu sklouzl z prstu, Isildur byl náhle viditelný a skřeti ho zabili.

Prsten zůstal na spoustu let ukryt na dně tohoto potoka. Až ho jednou někdo našel. Byl jím Déagol. Byl právě se svým přítelem Sméagolem rybařit, když mu zůstalo v ruce něco třpytivého. Nikdo by se nenadál, že tato lesklá věc je právě Jeden prsten. Jeho přítel Sméagol měl právě narozeniny a chtěl tento prsten k narozeninám jako dárek. Déagol mu ho nechtěl jako dárek dát (Dárešek k narozeninám) a tak ho Sméagol zabil. Poté se s ním začaly dít divné věci. Často si prsten nasazoval; když si člověk prsten nasadí je pro oko jiného člověka neviditelný.

Protože si ho Sméagol často nasazoval, dostával se stále více do jeho moci, až ho jednou vyhnali. Temný pán však zjistil, že jeho prsten se našel… Pět set let měl Sméagol, teď už Glum, prsten v temných jeskyních. Až jednoho dne přišel Bilbo Pytlík a prsten mu díky sázce vzal. Glum však na prsten nemohl zapomenout. Všechny myšlenky na prsten mu sžíraly mysl do zbláznění. Bilbo měl prsten dalších padesát let. A právě zde začíná samotný příběh.

Vše začíná oslavou Bilbových 111. narozenin. Chystá se mu velikánská oslava. Přijede i jeho starý přítel, čaroděj Gandalf Šedý. Bilbo si na párty jako zlatý hřeb večera naplánuje skvělé překvapení. Po své řeči chce zmizet, odejít z kraje a vydat se na cesty. Má v úmyslu nechat prsten svému synovci Frodovi. Alespoň tak to Gandalfovi tvrdí. Ve skutečnosti je však už dávno v moci prstenu.

Přesto však odejde a prsten tu pro Froda zanechá. To ještě netuší, jakého břemene se zbavil. Gandalf tuší, že onen prsten je Jeden. Jde si tedy pro radu ke svému příteli, předsedovi Bílé rady, Sarumanovi. Ten mu ale moc neporadí, tak se Gandalf vydá hledat pravdu do archivu se starými Isildurovými zápisky. Prsten se; musí hodit do ohně, po vyndání musí být úplně studený a musí na něm být vyryté znaky řečí Mordoru:

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže

A taky, že na něm jsou. Frodo musí z Kraje odejít. Gandalf si s ním domluví schůzku v Hůrce, v hostinci U skákavého poníka. Frodo se vydá na cestu o několik měsíců později v září, se svým zahradníkem Samem Křepelkou. Připojí se k nim navíc ještě Peregrin Bral (zvaný Pipin) a Smělmír Brandorád (Smíšek). Vydají se tedy na cestu do Hůrecka. Cestou se zastaví u sedláka Červíka, který jim i přesto, že mu Frodo v mládí kradl zeleninu, nabídne pohoštění. Touto dobou začínají Kraj zahalovat temné stíny.

Devítka se probudila a už je na cestě nedaleko od kraje. Devítka, neboli Nazgúlové jsou králové, kteří dříve dostali devět prstenů, ale díky Jednomu je dostal Temný pán pod svou moc. Teď mu slouží v hledání prstenu. Čtveřice hobitů se ale musí se sedlákem rozloučit, čeká je ještě dlouhá cesta a velké nebezpečí. Ač to zatím netuší. na cestě se také s černými jezdci setkají. Nakonec jim však utečou. V lese potkají Toma Bombadila a stanou se na několik dní jeho hosty. Poté pokračují do Hůrky.

Po příchodu je zaujme jeden cizinec. Přes obličej má černou kápi. Kouří dýmku. Říká se mu chodec. Frodo ač chtěl být nenápadný, spadne a prsten se mu navlékne na prst. Okamžitě zmizí. Devítka slyší volání prstenu a míří do Hůrky. Cizinec je vezme k sobě do pokoje. Ty jejich nejsou, jak se později ukáže příliš bezpečné. Chodec má více jmen. Elfové ho oslovují Aragorn, syn Arathornův, jinak je to též hraničář (střeží hranice) nebo také Dúnadán, což znamená totéž. Černí jezdci přijedou do Hůrky a probodají hobití peřiny. Ty jsou však prázdné. Hobiti jsou u Aragorna se kterým se později vydají na cestu.

Gandalf nedorazil. Je v zajetí u Sarumana, bílého čaroděje, který kdysi objevil palantír, použil ho, obrátil se ke zlu a stal se spojencem Temné věže a Saurona. Hobiti s Chodcem putují dál na východ. Jednoho večera dorazí k Větrovu, rozdělají oheň a jsou přepadeni Temnými jezdci. Jeden z jezdců bodne Froda do ramene. Aragorn je ale vyžene. Frodo má horečku a propadá se do temnoty. Musí se dostat do Roklinky, aby ho Elrond, pán Roklinky mohl uzdravit.

Na cestě naštěstí narazí na elfa Glorfindela (ve filmu Arwen) a ten je dovede do Roklinky. Černé jezdce, kteří se je pokusili zastavit, vzala voda. Jejich koně zahynuli, oni ale žijí dál. Hobiti jsou ale nyní v Roklince. Frodo je uzdraven a začíná Elrondova rada. Jsou zde zástupci různých národů. Trpaslíci, elfové, muži, Frodo a Gandalf. Jedno je jisté, Jeden prsten musí být zničen. Všichni se ale hádají, kdo bude Ten, který Jeden donese až na úpatí hory Osudu a hodí ho do jejího ohně. Frodo ale ví., že tento úkol leží na něm a proto se stává tím, kdo nese prsten. Dostane také svou družinu. Devět pěšců proti devíti jezdcům (Nazgúlové).

Spolu s Frodem jde samozřejmě Sam, Pipin, Smíšek, dále to jsou zástupci jednotlivých národů. Za elfy jde Legolas, za trpaslíky Gimli, syn Glóinův a za muže jdou Boromir, syn Denethorův a Aragorn, syn Arathornův. Nesmíme samozřejmě zapomenout na čaroděje Gandalfa. Tím je ustanoveno společenstvo prstenu. Ještě jedno překvapení zde v Roklince čekalo na Froda, tím je jeho strýc Bilbo Pytlík. Setkání Frodovi vyneslo mnohé dary. Od strýce dostal například meč, známé žihadlo, když jsou nablízku skřeti, jeho čepel zmodrá. A hlavně dostal mitrilové brnění, lehké jako pírko, ale přesto ho nic neprobodne.

Ne všem však daleká cesta působila radost, když se Aragorn na chvíli zastavil v Roklince, setkal se opět se svou láskou, elfkou Arwen a teď se museli opět rozejít. A na jak dlouho, setkají se vůbec ještě někdy? Cesta je dlouhá a nebezpečná, velmi nebezpečná. Musí dojít až k hoře Osudu a to je z Roklinky opravdu dlouhá cesta. A začíná právě teď. Společenstvo se vydává podél řeky Bouřná na jih. Jdou sněhem přes studené, vysoké hory. Saruman jim posílá řadu nástrah, jako třeba zemětřesení.

Jednou se ale musí rozhodnout, kudy dále. Jedna nebezpečná cesta vede přes Caradhras k Rohanské bráně, mohou jít ale také přes strašidelné doly v Morii. Kterou cestou se dát? Jedna je nebezpečnější než druhá. Jak se rozhodnout? Rozhodne Ten, kdo nese prsten. A volí Morii. Gandalf však ví něco, co ostatní členové společenstva neví a proto ho cesta přs Morii děsí. Trpaslíci kopali dlouho a chamtivě a probudili zlo, větší než si kdo dokáže představit. Frodo ale vybral. Jen co přijdou k její bráně, je před nimi nelehký úkol, brána která je špatně viditelná, je udělaná tak, aby ji neobjevil snad ani král. Nejde otevřít. Je na ní ale napsáno zaklínadlo, je to jakýsi hlavolam, který se jim povede rozluštit. Řekni přítel a vejdi. Díky tomu mohou vstoupit.

Je zde jedna překážka. Jezírko za nimi se začíná podezřele hýbat. Najednou se začne vlnit a na povrch vyjede hrozná příšera. Chytí Froda za nohu a chce si ho odvléct do hlubin. Aragorn tomu ale zabrání. Přesekne obludě jeden z jejích mnoha chapadel. Teď konečně vstoupí. Trpaslík Gimli se těší na přivítání od svých příbuzných. Gandalf rozsvítí světlo. Všichni ale vidí místo kopání mitrilu a velkolepých hostin jen zimu a chlad. Jdou dál až vejdou do místnosti teď připomínající hrobku. Dříve to ale mohl být vítací sál. Na zemi se válí mrtvoly zabitých trpaslíků. U jedné z nich je deník. Gandalf ho otevře. Jsou zde zapsány poslední události. Trpaslíci byli obklíčeni skřety. Zůstali v pasti a nebylo úniku. Všechny je pozabíjeli.

Pipin se otočí a shodí část nějakého brnění do otvoru, který připomíná studnu. Náhle je slyšet podivný zvuk, něco jako kroky. Skřeti jdou. Společenstvo je v pasti. Zatarasí bránu, ale podobně jako předtím u trpaslíků není kam utéci. Skřeti mají s sebou i skalního obra. Všichni ze společenstva se připravují k útoku. Skřeti prorazí bránu a hrnou se dovnitř. Je jich spousta pozabíjeno, pak ale přijde obr. Zažene Froda do kouta. Bodne do něho velikým oštěpem. Frodo se zakymácí a spadne na zem. Všichni si myslí, že je mrtev. To je ještě vyburcuje a bojují do konce sil. Podaří se jim zabít obra.

Poté se Frodo zvedne. Není vůbec raněn, má jen nějaké modřiny. Zachránilo ho mitrilové brnění. Všichni jsou nesmírně překvapeni. Jeho brnění má větší cenu než celý Kraj. Byl to také královský dar. Poté jdou dál. Ze všech stran na ně útočí skřeti. Poté se ale náhle rozprchnou pryč. Z hlubin pomalu začíná vylézat temný stín. Utíkají, stín je ale dohání. Je to démon z hlubin, Balrog. Říká se, že Balroga probudili trpaslíci, když se usadili v Khazad-dům, ale spíše ho probudil sám Sauron. Když se společenstvu podaří přejít po mostě, Gandalf shodí Balroga zpět do hlubin. Démon ho ale v poslední minutě chytí a Gandalf padá s ním. Je mrtev? Všichni si to myslí a tak sice truchlí ale pokračují dál. Je to ještě dlouhá cesta.

Po Morii jdou do Lorienského lesa. To je sídlo paní Galadriel, elfky kouzelnice a jejího manžela Celeborna. Prožijí zde několik dní. Jednou v noci je Frodo přilákán velkou silou dolů za paní Loriénu. Ta mu položí otázku, jestli se nechce podívat do kouzelného zrcadla. To ukazuje minulost, přítomnost i budoucnost. Podívá se i Sam. Frodo je však svým obrazem vyděšen. Vidí zde sebe v poutech, jak ho někam vlečou skřeti. Tato budoucnost, ale nemusí nastat, pokud dobře splní svůj úkol.

Při odjezdu z Lorienu dostanou od Paní dary. Pipin a Smíšek mají meče, Frodo dostane světlo, které bude potřebovat až zhasnou všechny ostatní, Gimli dostane na své přání tři vlasy paní Galadriel, která je krásná jako jitro a Sam dostane semínka Loriénských rostlin do své zahrádky. Aragorn již dostal ten nejcennější dar, světlo večernice od Arwen. Po odchodu z Lorienu poblíž Raurorských vodopádů se družina dohaduje jak dál. Volba je na Frodovi. Ten se chce ale rozhodnout v klidu a tak na hodinu odejde. Boromir jde za ním a chce mu vzít prsten. Frodo si ho nasadí a zmizí mu.

To je jeho rozhodnutí. Zmizet a jít do Mordoru sám. V tom je přepadnou skřeti. Frodo stačí utéci, zadrží ho ale Sam a putuje s ním. Boromir, který bránil zbylé hobity je zabit. Aragorn mu ještě před smrtí slíbí, že nenechá padnout Minas Tirith, Bílé město . Pipin a Smíšek jsou ale skřety uneseni. Zbývá Aragorn, Legolas a Gimli. Vrátí se k člunům a jeden je pryč. Zjišťují, že Frodo se Samem odjeli, ale nejdou za nimi. Podnikají hon na skřety, chtějí osvobodit Pipina a Smíška. Tak se společenstvo prstenu rozpadá a končí kniha.


Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 2231
Zhlédnuto: 6745 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >John Ronald Reuel Tolkien: Pán prstenů - Návrat králeJohn Ronald Reuel Tolkien: silmarillion - 1. částČtenářský deník