< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Shakespeare: Hamlet (3)William Shakespeare: OthelloČtenářský deník

William Shakespeare: Hamlet

Místo děje: Dánský hrad Elsinor

Postavy:

Hamlet - chce pomstít smrt svého otce - dánského krále, Klaudius - vrah Hamletova otce a jeho bratr, Ofélie - miluje Hamleta, když ten ji odmítne, spáchá sebevraždu, Leartes - bratr Ofélie, chce pomstít její smrt

Obsah díla:

Hra Hamlet od Williama Shakespeara je plná smrti. Už její začátek je o tom, že zemře Král dánský a to za podivných okolností. Jeho syn Hamlet věří, že se jedná o vraždu způsobenou Klaudiem, jeho bratrem, protože v noci promluví se svým otcem, tedy duchem, a zapřísahá se, že jeho smrt pomstí. Hra se odehrává v Dánsku na hradě Elsinor.

Klaudius si po smrti svého bratra vezme za ženu jeho manželku, matku Hamleta, Gertrudu. Už s tím se nemůže Hamlet smířit, navíc ještě když věří, že Klaudis je opravdový vrah; předstírá, že zešílel.

Klaudius se svěří svému příteli Poloniovi s tím, že zřejmě Hamlet tuší, že zavraždil svého otce a že se teď chová velmi podivně. Polonius ví o lásce mezi Hamletem a Ofélií, proto jí za ním pošle. Hamlet se zrovna zabývá otázkami života a smrti („Být čí nebýt- toť otázka.“) S Ofélií se nepohodnou a ta uvěří, že se zbláznil.

Jednoho dne jde Hamlet navštívit svou matku do jejího pokoje. Za závěsem je kdosi poslouchá a Hamlet věří, že je to Klaudius. Vytasí meč a probodne ho. Bohužel zjistí, že zabil Polonia.

Když se o smrti dozví Ofélie, spáchá sebevraždu. Situace na Elsinoru se tak ještě více ztíží a Klaudius posílá Hamleta do Anglie. Jeho loď však ztroskotá a tak se vrací zpět. Mezitím na hrad přijel Oféliin bratr Laertes. Vyzve Hamleta na souboj. O tom se Klaudius dozví a otráví Laerteův meč a pojistí si to otráveným vínem z vítězné číše. Tu nedopatřením vypije Hamletova matka a v tom okamžiku se Hamlet i Laertes navzájem probodnou a Laertes se projeví jako čestný muž, když přizná Klaudiův plán. Na poslední chvíli Hamlet Klaudia zabije, tím pomstí smrt svého otce a umírá.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 322
Zhlédnuto: 23799 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Shakespeare: Hamlet (3)William Shakespeare: OthelloČtenářský deník