< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Shakespeare: OthelloWilliam Shakespeare: Romeo a Julie (3)Čtenářský deník

William Shakespeare: Romeo a Julie (2)

Obsah díla:

Příběh se odehrává ve Veroně mezi dvěma znepřátelenými rodinami Kapuletů a Montéků. Mezi vstoupenci těchto rodů dochází k potyčkám často i veřejným. Jednou Kapuleti pořádají ples, aby zasnoubili svoji čtrnácti letou dceru Julii.

Na tento ples přijde v přestrojení i Montek Romeo. Romeo tancuje s Julií a ihned se do sebe vášnivě zamilují. Romeo začne za Julií chodit k jejímu oknu a jejich láska se stále prohlubuje. Romeo se s Julií tajně ožení u františkána bratra Vavřince. Tři hodiny po svatbě však Romeo zabije Juliiního bratrance Tybalta. Za tento čin je poslán do vyhnanství, které je podle něj horší než smrt. Julie je jeho vyhnanstvím velmi zarmoucena. Její otec se rozhodne v domění, že její smutek je kvůli smrti bratrance, ji provdat za Parise během několika dní.

Zoufalá Julie jde za Vavřincem rozhodnuta se zabít. Vavřinec ji poradí lék, po jehož požití je člověk dva dny jako mrtvý a potom se normálně probudí, aby ho použila a on že zatím napíše Romeovi do Montany. Julie tak učiní a druhý den si opravdu všichni myslí, že je mrtvá. Je uložena do rodinné hrobky Kapuletů a bratr Vavřinec se snažil vyslat posla s dopisem za Romeem avšak marně, protože cesty z města jsou zavřené. Avšak Romeo se o smrti své milované dozvídá od přítele. Ihned se s ním vydává do Verony a s sebou si bere silný jed, aby zemřel také.

K hrobce Kapuletů se vydává i Vavřinec, aby Julii pomohl uniknout, až se probudí. Chvíli před ním se k hrobce vydává i Paris se svým pomocníkem a ti se tam „potkají“ s Romeem. Romeo s Parisem bojuje a zabije jej. Poté vejde do hrobky a když uvidí, že Julie je mrtvá, napije se svého prudkého jedu a ihned umírá na Juliině hrudi. V tom okamžiku se probouzí Julie a když vidí, že je Romeo mrtev, chce také zemřít. Začne ho líbat, aby se také otrávila, ale marně. A tak se probodne Romeovou dýkou. Oba jsou mrtví.

Mezitím přicházejí lidé, aby se podívali, co se děje v hrobce. Vavřinec řekne pravdu jak to bylo se svatbou, s jedem i s vraždou. Starý Montek i Kapulet jsou ztrátami svých dětí zarmouceni a rozhodnou se jim postavit veliké sochy. Zdá se, že neshody mezi rody jsou smazány.


Přidal: helmistr 03.03.2010
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 373
Zhlédnuto: 11848 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Shakespeare: OthelloWilliam Shakespeare: Romeo a Julie (3)Čtenářský deník