< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Alois Jirásek: F. L. VěkAlois Jirásek: PsohlavciČtenářský deník

Alois Jirásek: Filozofská historie

Doba děje: revoluční rok 1848

Místo děje: Litomyšl, Praha

Obsah díla:

Tato kniha vypráví o čtyřech studentech filozofie – Vavřenovi, Frybortovi, Zelenkovi a Špínovi za revolučního roku 1848. Studenti bydlí u slečny Elis, vlastenky.

Student Vavřena si přivydělává doučováním malého Fricka v rodině aktuára Roubíka. Zde se seznámí s jejich dcerou Lotty a schovankou Lenkou, která je také vlastenka a s Vavřenou se mají rádi, ale také Lotty si na něho myslí.

Frybort pochází z Hané. Zamiluje se do Márinky, jenže tu miluje i Špína. Špína je sirotek a pokud nesloží zkoušky, bude muset jít do kláštera.

Zelenka je pilný student, nepříliš oblíbený.

Lenka a Vavřena se začali scházet, ale nepovoleně, proto už Vavřena nemohl doučovat Fricka. Ale nakonec se stejně vzali. Stejně jako Frybort s Márinkou. Zelenka působil v klášteře. Jenom Špína skončil špatně – nesložil zkoušky a poté byl zabit při revolučním povstání.

Úryvek z knihy:

Zástup lidí se rozešel, všechen hluk potuchl a oheň doplanul. Kolem noční šero, jímž u lesů na obzorných výšinách ještě tu a tam ohně jako krvavé hvězdy zářily. A jak tichá, vlažná noc svou drahou se ubírala, všecka zahalena tmavým, vzdušným pláštěm, zhasínal oheň po ohni, až po veškeré krajině nebylo ani jiskřičky. Halekání, zpěv a jásot bujných junáků umlkly a zavládlo tajemné ticho první májové noci.

Luzná, velebná chvíle velikého mystéria -

Nepronikneš, nedopátráš se, ale tušíš, a jak všecko živne, se probouzí, pučí a oplozuje, jihne ti u srdce a v mysli se rodí snů jako květů, i rozumíš tomu čistému životu vypučelé rostliny, rozumíš tlumenému hovoru šplouchavého potoka na dole ve stínu omlazených olší; pak víš, proč zachvívá se mladistvá bučina ve svahu nad ním a proč trnka bělostným květem obalená.

Jdou lichotné sny tmavým hájem, na nímž září jasné souhvězdí, jdou ke stromům po zahradách a dál do tichých komůrek a komnatek, a všude samý květ a omlazení, jako když rosa na vše rostoucí tiše padá.

Tak míjí noc, až za tmavým lesem zastkví se světlý pruh, posel mladého, májového dne. Z dolin a z hebounkých lučin mizejí chorovody luzných vil a divoženek a prchají v tmavé hlubiny lesní.

Znaky díla:

Vychází ze skutečných událostí. Autor ukazuje kontrast mezi češtinou a němčinou.

Dílo se dočkalo filmového, rozhlasového i divadelního zpracování.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 361
Zhlédnuto: 7261 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Alois Jirásek: F. L. VěkAlois Jirásek: PsohlavciČtenářský deník