< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Erich Maria Remarque: Na západní frontě klidErich Maria Remarque: Tři kamarádi 2Čtenářský deník

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených

Obsah díla:

Formulový závodník Gabriel Clerfayt přijel do švýcarského sanatoria v horách navštívit svého přítele a bývalého spolujezdce Hollmanna, který onemocněl tuberkulózou. Clerfayt se seznání s tuberkulózní dívkou Lillian, která je v sanatoriu už čtyři roky a její stav se nelepší. Dívka se rozhodne, že odjede se závodníkem do Paříže. Aby zde zůstala, ji nepřemluví ani její nemocný přítel Boris. Lilian žila v Paříži v hotelu. Clerfayt odjel do Říma za svou milenkou, ale po cestě zjistí, že miluje Lillian. Když se vrátil do Paříže, rozhodl se, že bude žít s ní. Žili každý den, jako by byl poslední, protože Lillian zbývalo jen pár dní života a ani Clerfayt si nebyl dlouhým životem jistý, protože mohl při každém závodě zemřít. Během jednoho závodu odjela Lillian do Benátek, kde dostala chrlení krve. Když se vrátila do Paříže, svolila, že se za Babriela vdá. Sama ale nevěděla, že se svatby dožije.

Při jednom závodu vylétl Clerfaytův vůz z dráhy a on zemřel. Lillian tomu nemohla uvěřit, vždyť ona měla zemřít první. Objednala pro milého rakev a chystala vše k pohřbu. Náhle přijela jeho sestra a nechala tělo převést do jeho vlasti. Lillian odjela a cestou potkala Borise, který se dověděl o tragédii a přijel za ní. Spolu se vrátili do sanatoria. Za šest týdnů zemřela na chrlení krve.

Úryvek z knihy:

Za čtvrt hodiny uviděla, jak před nemocnicí zastavil otevřený vůz s manažerem a dvěma mechaniky. Sestra na příjmu je zavedla do čekárny, kde pak stísněně postávali.
"Dověděli jste se něco?" zeptala se Lillian.
Manažer ukázal na mechanika. "Byl při tom, když ho vyprošťovali."
"Krvácel z úst," řekl mechanik.
"Z úst?"
"Ano, jako kdyby měl chrlení krve."
Lillian pohlédla na muže. Co to je proboha za strašlivý nesmysl? Chrlení krve přece patří k ní, ne ke Clerfaytovi. "Jak mohl mít chrlení krve?" zeptala se.
"Vrazil si volant do prsou," řekl mechanik.
Lillian pomalu zavrtěla hlavou. "Ne," řekla "Ne."
Manažer šel ke dveřím. "Podívám se po lékaři."
Lillian slyšela, jak hlučně mluví se sestrou. Hovor dozněl a opět tu bylo to horké ticho, v němž hlasitě dýchali oba mechanici a bzučely mouchy.
Manažer se vrátil. Zůstal stát ve dveří. V opáleném obličeji vypadaly jeho oči nepřirozeně bílé. Několikrát pohnul rty, než promluvil. "Clerfayt je mrtvý," řekl pak.
Mechanici na něho upřeli pohled. "Operovali ho?"
"Neoperovali ho. Zemřel už předtím."


Přidal: Eliko 12.12.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 382
Zhlédnuto: 7024 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Erich Maria Remarque: Na západní frontě klidErich Maria Remarque: Tři kamarádi 2Čtenářský deník