< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jules Verne: Děti kapitána GrantaMichal Viewegh: Báječná léta s Klausem Čtenářský deník

Jules Verne: Ocelové město

Doba děje: 2. polovina 19. století

Místo děje: Francie, Anglie

Obsah díla:

Děj této knihy se odehrává ve druhé polovině devatenáctého století ve Francii a Anglii. Doktor Sarrasin, francouzský vědec, se doví, že zdědil pohádkové bohatství. Rozhodne se, že za získané peníze postaví dokonalé město, které nazval France-ville. Přihlásí se však ještě jeden člověk, který tvrdí, že je oprávněným dědicem. Je jím německý vědec Herr Shultze. Oprávněnost požadavku je uznána jako správná a proto je dědictví rozděleno na poloviny.

Shultze se rozhodne vybudovat Ocelové město, nepříliš vzdáleno od Francouzského města doktora Sarrasina. V Ocelovém městě se vyrábí velmi kvalitní ocel, ze které Shultze vyrábí děla a střely.

Doktor Sarrasin tuší, že Shultze chce zničit jeho město, které je vzorem celému světu – je čisté, bezpečné, obyvatelé v něm jsou spokojeni. Proto posílá přítele svého syna Oktáva, Marcela Bruckmana, nadaného a bystrého mladíka , aby se dostal do Ocelového města a posílal odtud zprávy. Marcel, jako Francouz žijící na Německém území nemá problém se získáním povolení ke vstupu do města.

Tam začíná jako prostý dělník v dole. Snaží se získat co nejvíce informací, ale jeho pozice mu to mnoho nedovoluje. Až jednou hledal Herr Shultze nového asistenta, doslechl se o jakémsi hrdinském Marcelovu činu a proto si jej vybral.

Tak nastoupil Marcel u Shultze, stále více a více odhaloval tajemství obrovské zbrojovky. Byl velmi nadaný, a proto si jej Shultze oblíbil. Všiml si však toho, jak se Marcel snaží získávat informace, a proto mu jednou v ukáže také svůj tajný vynález. Je ním nové dělo speciální konstrukce, které vystřeluje duté střely naplněné kapalnou kyselinu uhličitou. Při dopadu se střela rozbije a kyselina způsobí 100stupňový mráz v okruhu 100 - 200 metrů. Poté se znovu stane plynem a učiní okolní vzduch nedýchatelným.

Poté, co mu Shultze ukáže své tajemství, oznámí mu, že musí zemřít. Neřekne mu však kdy, ale slíbí mu, že to bude bezbolestně ve spánku. Také mu sdělí, že hodlá vystřelit jednu střelu také na Francouzské město a poté na něj zaútočit se svou armádou.

Marcel se může procházet po parku, je však stále hlídán dvěma strážci. Stále se snaží najít způsob, jak uprchnout a varovat doktora Sarrasina. Jednoho dne si všimne studny, na jejímž dně se nachází kanál ústící za město. Vypracuje plán útěku.

Usuší si jedovatou rostlinu a přidá ji do jednoho sáčku s tabákem. Jednoho večera si nacpe ze sáčku s čistým tabákem dýmku a nabídne také svým strážcům. Těm však dá otrávený tabák. Když začnou kouřit, omdlí. Marcel zapálí modelárnu.

Když Shultze vidí, že modelárna hoří a není možno ji uhasit, chce aspoň zachránit dřevěný model svého děla. Nikdo se však do plamenů neodváží. Jediný Marcel se přihlásí. Dostane dýchací přístroj. Vběhne do modelárny, vezme si tu pilník a druhou stranou vyběhne a skočí do studny.

Když na poslední chvíli přepiluje mříž v kanálu, docházel mu již vzduch, vyplave za městem.

Okamžitě se vydá do Francouzského města a dorazí tam přesně v den, kdy chce Shultze odpálit svou střelu. Okamžitě jsou zahájeny přípravy k evakuaci obyvatel, ale Marcel výpočtem zjistí, že se nemají čeho bát.

Skutečně ve Shultzem řečeném čase uviděli střelu, ta však nedopadla na město, ale letěla dál - získala takovou počáteční rychlost, že se dostala na oběžnou dráhu Země.

Protože tu jsou stále obavy, že Shultze zaútočí, ve městě jsou konány přípravy k boji. Kopou se základy, vybírají se bojeschopní muži.

Když se však dlouhou dobu nic neděje, vydá se Marcel do Ocelového města. Nalezne jej poloprázdné a Shultze najde v jeho pracovně mrtvého, jedna střela mu tam vybuchla. Ruka nestačila dopsat podpis pod příkaz k útoku na Francouzské město.


Přidal: jenikkozak 11.12.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 585
Zhlédnuto: 11299 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jules Verne: Děti kapitána GrantaMichal Viewegh: Báječná léta s Klausem Čtenářský deník