< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Neznámí autoři: BibleVítězslav Nezval: EdisonČtenářský deník

Neznámý: Epos o Gilgamešovi

Obsah díla:

Na začátku je prolog, ve kterém je nastíněn obsah básně. Děj začíná ve městě Uruk, kde vládne mocný král Gilgameš, ze 2/3 bůh a z 1/3 člověk. Vládne jako tyran – zvukem bubnů budí poddané k těžké práci – ke stavění hradby kolem města. Poddaní požádají o pomoc bohy, kteří stvoří polodivokého člověka Enkidua – nejprve žil ve stepi se zvířaty a chránil je před lovci, postupně se přeměňuje v civilizovaného člověk – naučil se jíst chléb a pít pivo. Nakonec se setkává s Gilgamešem, který uznává že je smělý a silný a uzavírá s ním přátelství na život a na smrt.

Gilgameš se krátce na to rozhodne sprovodit ze světa všechno zlo a nespravedlnost, které šíří Chumbaba. Ten žil v nepřístupném lese v libanonských horách. Za pomocí Enkidua se mu to podaří, zabijí ho a odříznou mu hlavu a vrátí se s ní zpět do Uruku. Zanedlouho Enkidu zemřel. To Gilgameše hluboce zasáhne a rozhodne se stát nesmrtelným.

Na dalekém ostrově žije Gilgamešův příbuzný Uta-Napištim, jeho předek, kterého jako jediného člověka bohové obdařili nesmrtelností. Když ho najde, tak mu Uta-Napištim sdělí, že nic není věčné a je odsouzeno k zániku. Vypráví mu o Potopě. Řekl mu, že jediná možnost, jak být nesmrtelným, je vydržet 6 dní a 7 nocí bez spánku. Gilgameš to nevydržel a tak ztratil naději na věčný život, ale Uta-Napištim mu prozradí tajemství rostliny života, která roste na dně oceánu.

Gilgameš ji utrhne a vrací se zpět do Uruku. Ovšem při cestě ji ztratí – spolkne ji had u studánky kam se přišel osvěžit. Jedinou útěchou mu je úspěšné dostavění hradeb. Epos končí oslavou stavby.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 261
Zhlédnuto: 8990 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Neznámí autoři: BibleVítězslav Nezval: EdisonČtenářský deník