< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel May: Duch Llana EstacadaRobert Merle: MalevilČtenářský deník

Karel May: Vinnetou I. díl

Doba děje: 2. polovina 19. století

Místo děje: Severní Amerika

Postavy:

Vinnetou, Old Shaterhand, Sam Hawkens, Inču-čuna, Nšo-či

Obsah díla:

Mladý Karel se dostal jako domácí učitel do jedné rodiny v Sant Lousu. Tady potká puškaře Henryho, který si ho oblíbil a rozhodl se že ho pošle na Divoký západ. Za tímto účelem ho seznámí se slavným zálesákem Samem Hawkensem a zařídí, aby dostal místo u zeměřičské společnosti, která má vyměřit dráhu pro železnici přes indiánské území.

Na místě se s ním procovali ještě 3 vyměřovači, 12 wastmenů, kteří je měli chránit proti indiánům a Sam Hawkens s jeho dvěma přátely Dickem Stounem a Willem Parkerem. Sam si oblíbil Karla a zaučoval ho do všeho, co musí umět každý zálesák. Při vyměřování se ukázalo, že zeměměřiči mnohem raději pijí než pracují a proto většinu práce vykonával nejmladší z nich - Karel. Ostatní ho považovali za greenhorna a tak se k němu chovali. Při jedné z potyček s Rattlerem, vůdcem zálesáků, kteří je měli chránit, při které byl přítomen i vedoucí vedlejší skupiny inženýr Wait, ho Karel omráčil jedinou ranou pestí do spánku. Wait proto řekl, že by se mu mělo říkat Shatterhand - drtící ruka a Sam hned přidal Old, aby to znělo jako třeba Old Firehand. V následujících dnech se mu podařilo ulovit své 2 první bizony a tím zachránil Samovi život, když jeho koni jeden bizon rozpáral břicho. Také se mu podařilo chytit Samovi mustanga.

Při vyměřování narazili na grizzliho a Karel ho, protože neměl u sebe pušku, zabil nožem. Tomu byl přítomen bílý učitel Apačů Klekí-petra a dva indiáni - Vinnetou a jeho otec Inču-čuna. Když se dozvěděli, co tady dělají rozkázali jim aby odešli. Rattler v opilosti zabil Klekí-petru. Apači odvezou mrtvé tělo. Sam Hawkens se chce přesvědčit jestli doopravdy odjeli a vezme s sebou i Old Shatterhanda, který překvapí starého zálesáka svou chytrostí a důvtipem. Na zpáteční cestě potkají přední hlídku Kiowů, kteří vykopali válečnou sekeru proti Apačům, protože jim zastřelili několik bojovníků, když jim Kiowové kradli koně. Vykouří dýmku míru a oni slíbí, že jim pomůžou proti Apačům.

Když však přijede náčelník Tangua, zdá se, že si nevybrali zrovna moc dobře, protože Kiowové myslí jen na svůj prospěch.

Po boji s Apači, kdy Old Shatterhand omráčí Vinnetoua a jeho tři přátelé přemůžou Inču-čunu, dojde k hádce mezi Shatterhandem a Tanguou, protože Old Shatterhand se dožaduje práva rozhodovat o osudu zajatých náčelníků. To Tangua odmítne a nechá uvázat oba náčelníky ke zvláštním stromům a přidělí jim zvláštního hlídače.

Sam Hawkens se svými přáteli je chce tajně osvobodit, Old Shatterhand jej chce doprovázet, což Sam odmítne, proto Old Shatterhand ho přesvědčí, aby ho pustil na prozkoumání, jestli Tangua spí. Místo k Tanguovi se však plíží k oběma náčelníkům a přeřeže jim řemeny, jimiž jsou spoutáni. Na památku si vezme i pramínek Vinnetouových vlasů.

Poté, co náčelníci uprchnou, je Tangua rozzuřen a chce okamžitě postavit všechny Apače k mučednickým kůlům. Old Shatterhand ho zajme a dojedná si s ním, že bude zápasit s Metan-akvou (Bleskurychlý nůž), když Old Shatterhand vyhraje, budou Apači ušetřeni, když ne, zemřou. Old Shatterhand vyhraje, ale Tangua přesto nechce Apače propustit.

Náhle se objeví Vinnetou s Inču-čunou a jejich bojovníky, přemůžou Kiowy a bělochy zajmou. Old Shatterhand je vážně zraněn a dopraven s ostatními na do puebla Apačů k řece Rio Pecos. Tam je ošetřován, aby mohl vydržet muka u mučednického kůlu. Když se uzdraví, bojuje za svoji svobodu s Inču-čunou, kterého porazí. Následně dokáže Vinnetouovi, že jej vysvobodil. Tanguovi následně v dalším souboji prostřelí obě kolena.

Když má být Rattler umučen za vraždu, Old Shatterhand se za něho přimlouvá, ale neúspěšně. Je však stejně jen zastřelen, protože se indiáni nemohou dívat na jeho zbabělost.

Old Shatterhand zůstává nějakou dobu se svými přáteli u Apačů, kde u Vinnetou učí všemu, co potřebuje zálesák na Divokém západě znát. Cítí, že Nšo-či o něho projevuje neobyčejný zájem a když se vyjádří, že aby si muž a žena dobře rozuměli, měli by být ze stejného prostředí, rozhodne se, že navštíví město bledých tváří, aby se naučila všemu, co znají bílé ženy.

Old Shatterhand s pomocí Apačů dokončuje vyměřování trati a vydává se s nimi do Saint Louis. Cestou se chtějí zastavit na Nugget-tsilu a vzít si tam zlato na útratu ve městech bledých tvářích. Tam je však Inču-čuna s Nšo-ši zákeřně zavražděn. Vinnetou přežije jen díky včasného zásahu Old Shatterhanda. Ten zabije vrahy, jen jeden, Santer, unikne. Old Shatterhand se jej vypraví s 10 bojovníky a svými přáteli hledat. Santer však narazí na Kiowy a spojí se s nimi. Sam Hawkens se kvůli své neprozřetelnosti jimi zajat. Old Shatterhand se vrací na Nugget-tsil k Vinnetouovi, protože je jej třeba varovat - Santer s Kiowy se jej chystá přepadnout.

Vinnetou jim přichystá léčku, která je však prozrazena, proto Kiowové i se Santerem ustupují do své vesnice. Odtud je Sam Hawkens Old Shatterhandem vysvobozen. Santer však znovu uniká. Tentokrát po řece kanoí. Vinnetou jej pronásleduje. Old Shatterhand se sním musí rozloučit, protože musí vysvobodit Sama. Když se mu to podaří, odjíždí do Saint Louis, kde se u puškaře Henryho dozvídá, že tu byl Vinnetou a on že je velice slavným zálesákem, o kterém všichni mluví.

V Saint Louis dostává peníze za svou zeměměřičskou práci a od puškaře Henryho - novou opakovací pušku - Henryovku.

Dále se dozvídáme, že Old Shatterhand odjel do Afriky, aby se zase vrátil, nakrátko se setkal Vinnetouem, avšak záhy jej musel znovu opustit.

Úryvek z knihy:

„Přicházíme, protože jsme slyšeli, že Rattler má dnes zemřít. Je to tak?“

„Ano.“

„Ale nikde ho nevidím!“ opáčil jsem.

„Leží ve voze spolu s naším zavražděným.“

„Jakou smrtí má svůj čin odpykat?“

„Bude umučen.“

„To je konečné rozhodnutí?“

„Ano.“

„Přesto tě chci o něco poprosit. Moje cítění mi to přikazuje.“

„Tvoje cítění?“ opáčil Vinnetou.

„Ano, prosím tě, abyste jeho trest zmírnili. Abyste Rattlerovi připravili rychlou smrt.“

„Co rada rozhodla, to se musí stát.“

„Je to naprosto nevyhnutelné?“

„Ano.“

„Není vůbec žádný způsob, jak moje přání splnit?“

Vinnetou se přemítavě zahleděl do země.

„Jeden by snad byl,“ prohlásil nakonec zamyšleně. „Ale Vinnetou by rád svého bílého bratra poprosil, aby ho raději nepoužil. Velice by si tím u našich bojovníků uškodil.“

„Jak to myslíš?“

„Nemohli by si potom Old Shatterhanda vážit tak, jak si to zaslouží a jak si to Vinnetou přeje.“

„Jde tedy o něco nečestného a opovrženíhodného?“

„Podle názoru rudých mužů ano.“

„Prozraď mi to.“

„Musel by ses dovolávat naší vděčnosti.“

„Ach! Toho ovšem není žádný pravý muž schopen!“

„Jistě,“ potvrdil Vinnetou. „Vděčíme ti za své životy. Kdyby ses toho chtěl dovolávat, donutil bys Inču-čunu a Vinnetoua, aby tvé přáni vzali za své. Slušelo by se, aby se postarali o jeho prosazení.“

„Jakým způsobem?“

„Museli bychom svolat novou poradu, obhajovat tvoje přání a upozorňovat na tvoje zásluhy. Bojovníci by se podvolili, aby dokázali svůj vděk. Zároveň by ale všechno, co jsi pro nás vykonal, najednou ztratilo na ceně. Jako by se to nebylo vůbec stalo. Stojí ti ten Rattler za takovou oběť?“

„Rozhodně ne!“

Znaky díla:

První díl z dvoudílného románu Vinnetou.

Jazyk je spisovný, spíše hovorový. Vyskytují se zde anglická slova a anglikanizmy. Syntax mírně složitější.

Román je psán v ICH formě, vypravěčem je Old Shatterhand. Pravidelně se střídá pásmo vypravěče s pásmem postav.

Můj názor:

Kniha se mi velice líbila. Postava Vinnetoua je známa již mnoha generacím kluků i děvčat a mnozí v něm vidí svůj vzor. Ačkoli Karel May nikdy (před vydáním své knihy Vinnetou) v Americe nebyl, dokázal vylíčit přírodu, život původních i nových obyvatel tak věrohodně, že člověku připadá, jako by se sám procházel po prérii.


Přidal: Tonda 05.12.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 1233
Zhlédnuto: 19574 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel May: Duch Llana EstacadaRobert Merle: MalevilČtenářský deník