< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Foglar: Boj o první místoJaroslav Foglar: Tajemná ŘásnovkaČtenářský deník

Jaroslav Foglar: Chata v Jezerní kotlině

Postavy:

Pavel Zeman; Ludva Grygar

Obsah díla:

Pavel Zeman se po smrti svého otce, známého boxera, společně s matkou přestěhuje do Spálených Mlýnů. Tam Pavel objeví údolí s jezírkem a začne mu říkat Jezerní kotlina. Skamarádí se s chlapcem Ludvou Grygarem. Dozví se, že Ludva má moc rád knížky o indiánech a dokonce o nich píše svou vlastní. Pavel si s Ludvou v Jezerní kotlině postaví chatu z bedniček. Stráví tam celé prázdniny, během nichž se snaží rozluštit záhadnou situaci – kdo Pavla s Ludvou pronásleduje, kdo a proč postavil v Jezerní kotlině na louce kříž. Po prázdninách se třída rozdělí na dvě části a kamarádi jsou od sebe rozděleni. Potom se Ludva skamarádil s Filipem, který na něm má špatný vliv a který ho naučil kouřit. Ludva kvůli nemocným plicím skončí v nemocnici a lékaři mu dávají jen malou naději, že přežije. Mezitím Pavel zjistí, že Dernet, pomatenec z Ludvova domu, je tenkrát pronásledoval a že to byl dokonce on, kdo v Jezerní kotlině postavil kříž na místě, kde zemřel jeho kamarád. Zapomněl však do údolí cestu a věděl, že chlapci ji znají. Pavel přišel za Ludvou do nemocnice a Ludva se mu omlouval, že byl špatným kamarádem. Po Ludově uzdravení dál společně navštěvovali Jezerní kotlinu.

Úryvek z knihy:

A uprostřed těch bojů nadešly prázdniny.

Pro Pavla a Ludvu dopadlo vysvědčení ve škole příznivě. Rodiče, kteří již dloho předtím uvažovali o jejich přání, povolili jim táboření v Jezerní kotlině.

Hoši si nabrali zásob, co unesli, aby s nimi pokud možno nejdéle vydrželi a nemuseli se vracet pro nové. První den vezli své věci dokonce na zelinářském vozíku, který si vypůjčili od kupce.

Splnilo se jejich dávné přání, viděli noc v Jezerní kotlině. Spatřili její útesy v záři vycházejícího měsíce, koupali se v jezeře za večerního šera. Již nemuseli spěchat domů, když červánky dohořívali na západě.

Stavba srubu teď rychle a pěkně pokračovala. V překladišti měli i dlouhá stará prkna, vyžebraná z rozbourané ohrady. Z nich udělali střechu.

Celá dlouhé dny nosili materiál po krkolomných stezkách a po Můstku smrti do Jezerní kotliny. Často byla ta práce skoro nadlidská. Ale pevná vůle mít srub sílila oba hochy.

Oháněli se kladivy i pilou a radost z přibývajícího díla jim dodával náladu.

Nejtěžší bylo dostat z překladiště dva balíky dehtovaného papíru, nejdražšího materiálu, který museli pro stavbu koupit. Potřebovali ho na pokrytí střechy.

Pavel byl udivený a nadšený Ludvovou horlivostí a vytrvalostí.

„Musí to být do týdne!“ říkával Ludva. „Nebudeme přece stavět celé prázdniny!“

Stavba byla však i s vnitřním zařízením hotová až dvanáctý den prázdnin. Nebylo to možné udělat dříve!

Ve srubu měli hoši i primitivní kamna na vaření, s komínem, který vyústil vysoko nad střechu plechovou rourou.

Slamníkové povlaky si hoši nacpali usušenou trávou. Vypůjčeným srpem ji hoši na úbočích Jezerní kotliny nažali tolik, že se jim do slamníků ani nevešla.

Znaky díla:

Dobrodružná povídka o mladých chlapcích.


Přidal: jenikkozak 04.12.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 470
Zhlédnuto: 14535 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Foglar: Boj o první místoJaroslav Foglar: Tajemná ŘásnovkaČtenářský deník