< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Enid Blyton: Dvojčata Pat a IsabelaEnid Blyton: Pětka a zlodějiČtenářský deník

Enid Blyton: Pětka a prázdniny v maringotkách

Doba děje: 20. století

Místo děje: Velká Británie

Obsah díla:

Sourozenci Julián, Dick, Anna a jejich sestřenice Georgina, které každý říká George, přemýšlejí, co podniknou o prázdninách. Inspiraci jim poskytne projíždějící cirkus. Seznámí se s chlapcem Nobbym a napadne je, že by si mohli pronajmout dvě maringotky a putovat krajinou.

Během několika dnů dostihnou cirkus a utáboří se na nedalekém kopci. Dozví se, že Nobby je sirotek, o kterého se stará prudký člověk Tygr Dan. Působí velmi podezřele, stejně jako jeho kumpán Ludva. Jakmile se totiž Pětka usadila na kopci, nabídli jim, že se mohou utábořit poblíž cirkusu, odkud je předtím vyhnali. Dětem dojde, že důvodem je louka, na které nyní stojí jejich maringotky.

Předstírají, že se vydávají na celý den do města, ale Julián se ukryje na střechu maringotky a vyčkává, co se bude dít. Zanedlouho se oba povedení kamarádi objeví a odsunou přívěs z původního místa. Překvapený Julián se neodvažuje ani pohnout. Po jejich odchodu zjistí, že se zde nachází Danova a Ludvova tajná skrýš, kde přechovávají kradené věci.

Pětka spolu s Nobbym a jeho šimpanzem Pongem se rozhodne tajnou chodbu prozkoumat. Ludva a Dan se ale neočekávaně vrátí, protože si chtějí kradené věci vyzvednout a uprchnout.

Sejdou dolů, kde se na ně vrhne šimpanz Pongo a umožní tak Dickovi proklouznout ven. Zavolá policii, která má ze zatčení starých známých zločinců radost. Nobby půjde na statek pomáhat s koňmi, které má moc rád.

Znaky díla:

• 166 stran
• 5. díl série, která obsahuje 21 knih
• z anglického originálu The Famous Five, Five Five Go Off in a Caravan přeložila Jiřina Hradecká
• vydalo nakladatelství Egmont ČR v roce 1997

Můj názor:

Páté pokračování Správné pětky patří k mým nejoblíbenějším dílům této skvělé série. Popis prožitého dobrodružství a putování krajinou v maringotkách obsahuje správnou dávku romantiky a napětí.

Přidal: Aleinad 03.11.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 283
Zhlédnuto: 3879 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Enid Blyton: Dvojčata Pat a IsabelaEnid Blyton: Pětka a zlodějiČtenářský deník