< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Nikolaj Vasilijevič Gogol: RevizorNikolaj Vasiljevič Gogol: RevizorČtenářský deník

Nikolaj Vasiljevič Gogol: Mrtvé duše

Doba děje: 1. polovina 19. století

Místo děje: carské Rusko, venkov

Postavy:

Pavel Ivanovič Čičikov - úředník, upravený, vybrané způsoby, využívá lstí k zbohatnutí, kariéru zakládá na mystifikaci (viz Revizor), autor ho neodsuzuje - omlouvá ho jako oběť touhy po zisku výrazné typy statkářů - Líbeznický (sentimentální, neschopný), Psovský (neohrabaný, vychytralý vyděrač), Nozdrev (opilec, podvádí při kartách)
postavy z druhého dílu jsou méně zkažené - Murazov (energický, vysvobodil Čičikova z vězení), Kostanžoglo (šikovný zemědělec)

Obsah díla:

Úředník Čičikov putuje s kočím Selifanem a sluhou Petruškou po ruském venkově, navštěvuje statkáře a snaží se od nich odkoupit duše mrtvých nevolníků. Většinou je pořídí levně a vyhne se vysvětlování, nač je potřebuje. Čičikov chce bance předložit doklad, že je majitelem nevolníků, vypůjčit si peníze a zbohatnout. Setkává se s výraznými typy statkářů, ukazuje se jejich mravní úpadek a zkaženost celého systému. Jeho obchody jsou odhaleny na plese u gubernátora, úředník odjíždí a chystá se v podvodech pokračovat rafinovaněji.

Ve druhém díle v podvodech pokračuje, ale setkává se s ideálnějšími postavami. Dostává se dokonce do vězení, je však osvobozen pod podmínkou, že začne nový život.

Úryvek z knihy:

"I want the peasants themselves only," replied Chichikov. "And I want dead ones at that." "What?--Excuse me, but I am a trifle deaf. Really, your words sound most strange!" "All that I am proposing to do," replied Chichikov, "is to purchase the dead peasants who, at the last census, were returned by you as alive." Manilov dropped his pipe on the floor, and sat gaping. Yes, the two friends who had just been discussing the joys of camaraderie sat staring at one another like the portraits which, of old, used to hang on opposite sides of a mirror. At length Manilov picked up his pipe, and, while doing so, glanced covertly at Chichikov to see whether there was any trace of a smile to be detected on his lips--whether, in short, he was joking. But nothing of the sort could be discerned.“

Znaky díla:

● ruský společenský román, satira, realismus
● označen jako poema v próze, podtitul - Dobrodružství Čičikova
● pikareskní kompozice - putování, návštěvy statkářů, viz podtitul
● obraz poměrů absolutistického carského Ruska, mravní úpadek statkářů, úplatky, byrokracie, prohnilost systému
● touha po ideálu, společenské a mravní dokonalosti
● výrazná charakteristika postav - i prostřednictvím jejich jmen (stejně jako Revizor)
● vložená vyprávění, úvahy, lyrické pasáže
● autor plánoval vytvořit tři díly, kompozice jako Dantova Božská komedie (Peklo, Očistec, Ráj), napsal několik variant druhého dílu, všechny zničil, zachovaly se jen zlomky
● kniha končí v půlce věty (jako Sternova Sentimentální cesta)
● první ruský román, který byl přeložen do češtiny (Karlem Havlíčkem Borovským)

Můj názor:

Kniha mě zaujala, zřejmě zajímavým námětem a zábavnou charakteristikou postav a situací.

Přidal: Aleinad 03.11.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 435
Zhlédnuto: 11634 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Nikolaj Vasilijevič Gogol: RevizorNikolaj Vasiljevič Gogol: RevizorČtenářský deník