< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant: KuličkaGuy de Maupassant: LestČtenářský deník

Guy de Maupassant: Lest (2)

Obsah díla:

Mladá žena rozmlouvá se starým lékařem, svěřuje mu, že by nedokázala podvést svého manžela, i kdyby ho nemilovala. Doktor oponuje, že v takové situaci člověk většinou zapomene na morální hodnoty. Vypráví jí příběh, který se mu stal. Jedné noci ho vzbudili, ať se dostaví k paní Leliévrové. Nejprve odmítl, ale zanedlouho přišla žena osobně a sdělila mu, že její milenec umřel u nich doma a manžel se má každou chvíli vrátit. Lékař vyrazil na místo činu a společně mrtvého muže ustrojili a upravili. Když se vrátil pan Leliévre, předstíral doktor, že je to jeho přítel, který omdlel. S pomocí pana Leliévra dopravili muže do kočáru, jeho rodině sdělil, že se bohužel neprobral z bezvědomí, a konečně se mohl vrátit do postele. Žena se zeptá, proč jí lékař vypráví takový děsný příběh. Odvětí, že jí v této věci může být případně nápomocný.

Úryvek z knihy:

Druhý den za mnou přišla na ministerstvo a chodila mě navštěvovat tak často, že ji zřízenci znali a jakmile ji uviděli, šeptali si jméno, kterým ji pokřtili: „To je Leonka!“ - Já se totiž jmenuji Leon.

Vídali jsme se čtvrt roku každé dopoledne a ani na vteřinu jsem se nenudil, uměla střídat a kořenit svou lásku. Ale jednou jsem si všiml, že má smutné oči, že div nepláče, sotva mluví - zřejmě se trápila starostmi.

Prosil jsem si, žebral jsem na kolenou, aby mi prozradila, co ji mučí; nakonec rozechvěle zakoktala:

„Já... jsem těhotná.“

A rozvzlykala se. Zatvářil jsem se strašně, to víte, a asi jsem zbledl, jak se při takových zprávách sluší. Nevěřili byste, jak vás nepříjemně bodne u srdce oznámení takového nečekaného otcovství. Ale dříve či později poznáte. Nyní jsem koktal zase já:

„Ale... ale... ty jsi vdaná, nebo ne?“

Odpověděla:

„Ano, ale muž je dva měsíce v Itálii a tak hned se nevrátí.“

Záleželo mi na tom, abych se stůj co stůj zbavil odpovědnosti. Řekl jsem: „Musíš jet hned za ním.“

Začervenala se až po uši a sklopila oči.

„Ale... ale...“ ostýchala se dokončit větu.

Pochopil jsem a diskretně jsem jí dal obálku s penězi na cestu.

Znaky díla:

● součást souboru povídek z více francouzských originálů
● témata - láska, vášeň, nevěra
● kritika společnosti, zejména vyšších vrstev

Můj názor:

Zajímavý a kuriózní příběh. Starý lékař nevěrnou ženu neodsuzuje, což působí sympaticky.

Přidal: Aleinad 03.11.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 374
Zhlédnuto: 4137 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant: KuličkaGuy de Maupassant: LestČtenářský deník