< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Saroyan: Kluci a holky, když jsou spoluWalter Scott: IvanhoeČtenářský deník

William Saroyan: Tracyho tygr

Doba děje: 20. století

Místo děje: New York

Obsah díla:

Thomas Tracy měl tygra. Získal ho v patnácti letech, když pokuřoval v zoo cigaretu a sledoval děvčata. Tento tygr (a celá kniha) je jedna velká metafora - představuje druhé já, lásku, touhu, sny, radost ze života... autor zde ponechává čtenáři prostor pro vlastní výklad.

Když Tracy dosáhl dospělosti, odstěhoval se do New Yorku a našel si práci u Otto Seyfanga, dovozce kávy. Firma se nacházela ve Warrenově ulici v centru Washingtonova tržiště. Práce (přenášení žoků kávy) byla náročná a málo placená. Jednoho dne se Tracy pod vlivem tygra rozhodl, že si promluví se svým nadřízeným Valorou o své budoucnosti. Sdělil mu, že se chce stát ochutnávačem kávy. Šéf mu vysvětluje, že na tento post jsou dosazováni lidé, kteří ve firmě pracují mnoho let. Jediné, co může udělat, je zapsat Tracyho na čekací listinu, za dalších 39 lidí. K hovoru se připojí samotný Otto Seyfang, na kterého nejprve Tracyho kuráž zapůsobí, ale pak si uvědomí, že je to jen mladý drzoun, a odkáže ho do patřičných mezí. Tracy nakonec ustoupí, z čehož obviní svého tygra.

O polední přestávce stojí Tracy na schodišti před podnikem, poslouchá rozhovor tří ochutnávačů kávy (Nimmo, Peberdy, Ringert). Spatří krásnou dívku v přiléhavých žlutých šatech, což jeho tygra velmi zaujme. Tracy pozve dívku, jejíž jméno je Laura Luthyová, na oběd, sblíží se a zanedlouho ji jde navštívit domů do čtvrti Far Rockaway. Seznámí se s Lauřinou matkou Violou, která je stále velmi půvabná a často svého manžela podvádí. Laura se na chvíli vzdálí a mezi Violou a Tracym dojde k polibku.

Tracy prožívá těžké období - Laura se s ním rozešla, Nimmo zemřel, píseň, kterou skládal, nestojí za nic. Podá u Seyfanga výpověď a vrátí se do svého rodiště San Francisca. Za šest let se ocitne zpět v New Yorku a zjistí, že výrobce kávy zkrachoval. Tracy dosud nenašel dívku, která by se vyrovnala Lauře. Spolu s tygrem se procházel ulicemi a náhle zjistil, že lidé kolem něho propadají panice. Zdálo se, že spatřili tygra. A skutečně, zanedlouho ho zastaví policie a chystá se zvíře zastřelit. Domnívají se, že je to uprchlá šelma z cirkusu. Tracyho tygr je postřelen, ale stihne uprchnout.

Tracy absolvuje bizarní rozhovor s psychiatrem Pingitzerem, který mu vypráví o svém životě a povolání. Tracy mu na oplátku recituje báseň „Tygře, tygře, planoucí“ od Williama Blakea. Podle doktora je mladík zdráv, jeho kolegové však tento názor nesdílí a Tracy se proto dostane do ústavu Bellevue. Potká zde Lauru, jejíž kdysi nádherná tygřice je nyní vyzáblá, smutná, zbavená lásky, fantazie a víry. Dívka si na něho vůbec nepamatuje, vše v ní již vyhaslo. Tracyho tygr se stále potuluje po městě a jeho zranění jsou velmi vážná.

Tracy spolu s kapitánem Huzingem naplánuje akci, při které doufá v nalezení svého tygra a probuzení Lauřiných citů. Sehrají stejnou situaci jako před šesti lety - Thomas stojí před budovou bývalé firmy Otto Seyfanga, Laura projde kolem ve žlutých šatech a ruku v ruce se vydají do krámku, kde chce policie tygra zadržet. Za chvíli dvojice z domu vyjde a tygr s nimi již není. Dva mladí policisté, kteří v obchodu hlídkovali, žádného tygra nespatřili. Kapitán Huzinga si však uvědomí, že se nemůže dočkat, až zase uvidí svou ženu a děti...

Úryvek z knihy:

"Tracy přijal každý bonbón, který mu nabídla, a když už jich snědl šest, aniž si to dovedl vysvětlit, náhle vstal a přijal vše. Čekal, že ji to překvapí, ale překvapilo ho, že to čekala. Stejně jako kdysi Glear chopil se i on té nevinné ženy a do obličeje jí vtiskl cosi, co snad měl být polibek. I z jeho úst zavanulo, uvědomila si hned paní Luthyová. Stačil ještě včas poodstoupit a nechal tygra proběhnout mezi nimi, pak musel poodstoupit ještě jednou, to když se rozběsněný tygr přihnal zase zpátky. Nato se Tracy pokusil naplnit svou představu o polibku podruhé. A byl právě uprostřed tohoto druhého pokusu, když se do místnosti vrátila Laura. Tracy se snažil dělat, jako že vlastně nedělal to, co bylo zjevně vidět, že dělal, přestože, ať dělal co dělal, nedokázal si představit nic jiného, co byl měl dělat, jako že dělal."

Můj názor:

„A tímto končí příběh o Thomasu Tracym, Lauře Luthyové a tygrovi, jenž je láska.“

Přidal: Aleinad 28.07.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 694
Zhlédnuto: 7110 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Saroyan: Kluci a holky, když jsou spoluWalter Scott: IvanhoeČtenářský deník