< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Povídky z jedné kapsyKarel Čapek: Válka s mlokyČtenářský deník

Karel Čapek: R.U.R.

Místo děje: ostrov u Evropy

Postavy:

Harry Domin - centrální ředitel;
Ing. Fabry - generální technický ředitel
Dr. Gall
Stavitel Alquiest
prezidentova dcera Helena Roboti Marius, Sulla, Radius, Damon
Roboti Primus a Helena

Obsah díla:

Na osamělý ostrov přijíždí z Evropy prezidentova dcera. Je pozvána do závodů Rossumu´s Universal Robots, které vyrábějí umělé lidi. Tito roboti vynikají svou inteligencí, avšak postrádají vůli a cit. Jsou natolik výkonní, že brzy zcela odstraní lidskou práci, a tak se člověk může plně věnovat svým zálibám.

Ředitel Domin s nadšením poučuje dívku, ukazuje Heleně všechna zařízení na výrobu robotů. O něco později se Helena stává Dominovou manželkou. Další děj se odehrává o něco později, přibližně 10 let od Helenina příchodu na ostrov. Lidé si naprosto odvykli práci a Domin tají před Helenou, že v Evropě propukla revoluce robotů. Avšak i oni jsou v nebezpečí, jelikož na ostrově je jen malá skupina lidí proti tisícům robotů. Jediný Stavitel Alquist, který nepohrdá tělesnou prací, sdělí svou obavu o zkáze lidského druhu Heleně, a tak ji přivádí na myšlenku, že by se lidé měli vrátit k přirozenému způsobu života. Helena velmi trpí tím, že už jako většina žen nemůže mít děti. Proto se rozhodne, že pomůže lidstvu, a tak spálí Rossumovi plány na výrobu robotů.

K ostrovu doráží loď plná robotů s rozkazem zabít všechny lidi. Roboti obklíčili továrnu a Dr. Gall se přiznává, že na popud Heleny předělával roboty na lidi, nejsou již pouhými stroji, ale jsou silnější než lidé. Poté roboti obsadí elektrárnu a zabijí všechny lidi, kromě Alquista, protože ten jediný pracoval rukama. Alquist se snaží sestavit robota, který by se co nejvíce podobal lidem, a však neúspěšně a nepomáhá ani pitva robota Damona. Po nějaké době se zde objeví dva roboti Primus a Helena, kteří sechtějí obětovat jeden pro druhého (mají nějaký cit), a proto v nich Alquist vidí záchranu lidské rasy.

Závěr vlastně není logický. Primus a Helena nemají rozmnožovací ústrojí, a proto se nemohou rozmnožovat, a tím zachránit lidstvo. Autor tím však chtěl spíše vyjádřit určitý symbol naděje.

Úryvek z knihy:

Fabry vykloněn z okna: Busman jde. U všech všudy, co chce Busman před domem?

Dr. Gall nakloní se z okna: Nese nějaké balíky. Papíry.

Hallemeier: Snad nechce koupit svůj život? Volá. Busmane, zbláznil jste se?

Dr. Gall: Dělá, jako by neslyšel. Běží k mříži.

Fabry: Busmane!

Hallemeier řve: Bus-ma-ne! Zpátky!

Dr. Gall: Mluví k Robotům. Ukazuje peníze. Ukazuje na nás -

Helena: Chce nás vykoupit!

Fabry: Jen ať se nedotkne mříže -

Dr. Gall: Haha, jak hází rukou!

Fabry křičí: U čerta, Busmane! Pryč od mříže! Nesahejte na ni! Obrátí se. Rychle vypnout!

Dr. Gall: Óóó!

Hallemeier: Rány boží!

Helena: Ježíši, co se mu stalo?

Domin táhne Helenu od okna: Nedívej se!

Helena: Proč padl?

Fabry: Zabit proudem.

Dr. Gall: Mrtev.

Alquist vstane: První.

Pauza

Fabry: Tam leží... s půl miliardou na srdci... génius financi.

Domin: Byl to... hoši, byl to svým způsobem hrdina. Veliký... obětavý... kamarád... Plač, Heleno!

Dr. Gall u okna: Vidíš, Busmane, žádný král neměl větší mohyly než ty. Půl miliardy na srdci - Ach, vždyť to je jako hrst suchého listí na zabité veverce, ubohý Busmane!

Hallemeier: Jářku, byl to -- Všechna čest -- Jářku, chtěl nás vykoupit!

Alquist se sepjatýma rukama: Amen

Pauza

Znaky díla:

Drama, hovorová čeština, používání silně citově zabarvených vět. Syntax je jednoduchá. Hojné používání výpustky.

Můj názor:

Karel Čapek byl prvním spisovatelem, který ve svém díle použil slovo robot. Toto slovo však nevymyslel on, ale jeho bratr Josef.

Podoba Robotů v díle R.U.R se ale zásadně liší od podoby, pod jakou si představujeme robota my. Karel Čapek varuje před moderní technikou, která, pokud dosáhne vysoké inteligence, se může vzbouřit proti člověku. Zároveň varuje před tím, aby lidstvo zpohodlnělo a nechalo vše dělat stroje - vždyť jediný přežil stavitel Alquist, který pracoval rukama.


Přidal: kacenka 25.04.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 613
Zhlédnuto: 27303 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Povídky z jedné kapsyKarel Čapek: Válka s mlokyČtenářský deník