< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Christiane Felscherinowová: My děti ze stanice zooLion Feuchtwanger: Židovka z ToledaČtenářský deník

Lion Feuchtwanger: Žid Süss

Doba děje: 18. stol.

Místo děje: Německo

Obsah díla:

Žid Süss je vyprávěný ve třetí osobě a děj se odehrává v 18.stol. v Německu. Hlavní postavou je obratný a schopný židovský finančník Josef Süss Oppenheimer podporující bezvýznamného a chudého prince Karla Alexandra. Karel se stane württemberským vévodou, a Suss se stává jeho finančním poradcem,vymáhá peníze ze země pro vévodovy velkolepé plány, prudký obrat nastává ve chvíli, kdy se jím podporované zlo obrátí proti němu, vévoda se pokusí znásilnit jeho dceru a ta se v zoufalství zabije skokem z okna. Od té chvíle se mstí vévodovi stejně rafinovaně, jako mu dřív pomáhal, překazí mu pokus o převrat, který má vést k odstranění ústavy a nastolení diktatury. Po zkáze plánu vévoda umírá, Süss se nechává dobrovolně zatknout a odvést do vězení. Odmítá vše, co by mu pomohlo od trestu (např. přestoupit na křesťanskou víru, ač ví, že jeho otec byl katolický šlechtic). Umírá raději na šibenici jako židovský mučedník.

Úryvek z knihy:

Ale to už naprosto nebyla ta žlutá, tlustá, zkažená Neapolitánka, když takto mluvila, verše ji strhovaly, a byla to ubohá, opuštěná bytost, zklamaná a naříkající. V sále nastalo hrobové ticho, bylo slyšet, jak z olejové lampy na jevišti skanula kapka, a ve svícnech na stěnách zpívaly svíce.

Plavovlasé, něžné, jemné dámy Götzovy byly velmi dojaty, dcera dokonce hlasitě vzlykla, měla se však na pozoru, aby se nerozplakala, poněvadž pak by jí byl zčervenal nos, a to jí neslušelo. Ale paní de Castro, Portugalka, s kterou se Süss chtěl oženit a jež skutečně přijela za ním do Stuttgartu, byla praktická dáma, hleděla všeho, co viděla, slyšela a zažila, čerpat poučení pro sebe, uvažovala věcně a řekla si v duchu: Ano, takoví jsou muži. Než ženu dostanou, slíbí jí všecko na světě, a po první noci se začnou chovat hrubě. Jestliže si ho vezmu, musím si dobře zajistit své jmění a obnos, který mi bude vyplácet, stanovit tak vysoký, abych ať se stane cokoliv, nic neztratila. Ještě si ostatně dobře rozmyslím všecky důvody pro a proti.

Ženské je třeba držet na usdě, uvažoval vévoda, to je správné. Ale ten chlap na jevišti řádí jako posedlý, dám ho zmrskat. Ta Vlaška je znamenitá. Hned se mi líbila. Nechápu, proč jsem si ji ještě nenakomandoval do postele. Tím je vinna ta Magdaléna Sibyla. Jsem osel, že kvůli jedné nevidím ostatní. Ale dnes v noci si to vynahradím.

Znaky díla:

Historický román německého židovského spisovatele

Příběh je členěn do 5 knih - Knížata, Lid, Židé, Vévoda, Ten druhý

Zneužito Nacistickou propagandou


Přidal: kacenka 08.01.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 410
Zhlédnuto: 10274 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Christiane Felscherinowová: My děti ze stanice zooLion Feuchtwanger: Židovka z ToledaČtenářský deník