< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Vítězslav Nezval: Valérie a týden divůIvan Olbracht: Čtení z Biblí kralickéČtenářský deník

Ivan Olbracht: Čtení z Biblí Kralické

Doba děje: př.n.l. a n.l.

Místo děje: téměř celá zeměkoule

Obsah díla:

Stvoření světa

Na počátku světa stvořil bůh nebe a zemi. Bůh si ale pomyslel, že je země pustá, temná a hlavně bez života. Rozhodl se tedy stvořit světlo. Za jitra prvního dne stvořil uprostřed oblohu, kterou nazval nebem, aby dělila všechny vody. Druhého dne stvořil suchou zem a třetí moře. Dalšího dne se rozhodl stvořit rostliny a přikázal jim, aby se množili a zaplnili celou zem.

Učinil dvě světla – malé a velké. Velké světlo mělo svítit ve dne, malé v noci. Den čtvrtý pak stvořil živočichy. Poručil jim, aby se rozmnožovali. Den pátý řekl bůh: „Vydej země duše živé, podle rodu jejich!“ Podle obrazu svého stvořil prvního člověka jménem Adam, aby panoval živočichům z různých rodů. Protože pracoval šest dní, byl unaven,ale i spokojen a sedmý den odpočíval.

Stavění věže

Po potopě se Semovi narodilo pět synů, Chámovi čtyři a Jáfetovi sedm. Potomstvo zalidnilo celou zem a všude se mluvilo stejnou řečí.

Synové při svých poutích objevili v Sinearu zemi na které se usídlili. Vystavěli zde město, ale to jim nestačilo, a tak začali stavět věž, jejíž vrchol by dosahoval k nebi. Ale Bůh je zastavil. Změnil každému jazyk tak, že si mezi sebou nerozuměli jediného slova, a rozptýlil je po celé zemi.

To místo pak bylo pojmenováno jako Bábel (Babylon), neboli Znamení.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 223
Zhlédnuto: 8012 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Vítězslav Nezval: Valérie a týden divůIvan Olbracht: Čtení z Biblí kralickéČtenářský deník