< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lucie Konášová: Dobrá čtvrťJosef Kopta: Hlídač č. 47Čtenářský deník

Josef Kopta: Hlídač č. 47 (filmové zpracování)

Obsah díla:

(Filmové zpracování Filipa Renče, Zdeňka Zelenky a Eduarda Vernera)
Hlavní hrdina příběhu, vojenský vysloužilec Josef Douša, se se svou ženou Annou přistěhuje na železniční wechter.
Krátce po příjezdu Douša zachrání zoufalého mladíka, místního hrobníka Ferdu, který se chtěl zabít, kvůli nešťastné lásce. Ferda se na první pohled zamiluje do krásné Aničky, která se jeho citům zpočátku brání.
Josef Douša trpí duševní nevyrovnaností a stále se mu vrací krvavé zážitky z fronty. Anna se o svého muže láskyplně stará a trpělivě snáší manželovy noční můry. Nakonec však podlehne svým touhám a oddá se Ferdovi. Jejich románek nezůstane ve vesnici bez povšimnutí.
Anně a Josefovi se narodí dcerka. Vesničané se domnívají, že jejím otcem není Douša, ale hrobník Ferda. Když se Ferda dozví, že Anna porodila, přijde k jejich domu a oknem se dívá na malou Žofinku. Douša si ho všimne a běží za ním. Vlivem rozčilení ohluchne.
Sluch se mu po nějaké době vrací. Douša ale předstírá, že je stále hluchý. Odjíždí do Prahy na vyšetření a dostává invalidní důchod. Jako hluchý už ale nemůže být hlídačem, proto kupuje hospodu ve vsi, kam se s Aničkou a dcerou stěhují.
Jednou večer, když Douša uklízí hospodu, za ním přijde Ferda. Douša neunese jeho nadávky a posměšky a prozradí mu, že už není hluchý. Douša ho po hádce a rvačce vyhodí z hospody. Ferda se ale vrací a hostinského zabije. Douša mu strhne z krku medailon. Když Anna najde umírajícího Josefa, prosí ho o odpuštění. Všimne si medailonu, podle kterého pozná Josefova vraha. Na Doušově pohřbu je Ferda zatčen.

Přidal: Werii 07.12.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 256
Zhlédnuto: 4231 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lucie Konášová: Dobrá čtvrťJosef Kopta: Hlídač č. 47Čtenářský deník