< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Viktor Dyk: Krysař (3)Umberto Eco: Jméno růžeČtenářský deník

Viktor Dyk: Krysař

Doba děje: středověk

Místo děje: město Hameln

Postavy:

krysař, Agnes, Sepp Jörgen, Kristián, konšelé a další obyvatelé města, posel ďábla

Obsah díla:


Do města Hameln přichází krysař, aby město zbavil krys pomocí své kouzelné flétny. Seznámí se zde s Agnes, do které se zamiluje. Jenomže Agnes má přítele Kristiána.
Krysař vykonává svou práci a tráví čas s Agnes. Ta se diví, že na flétnu hraje tak potiše. Zdělí jí, že kdyby hrál hlasitěji, tak by flétna provedla daleko horší věci, nežli jenom vyhnala krysy.
Nadejde den, kdy má dostat odměnu. Konšelé se ale vymluví a krysař nedostane nic. Má chuť na pomstu, dokonce mluví s poslem ďábla, který se ho snaží zlákat. Nepomstí se už kvůli Agnes. Jenže ta čeká dítě s Kristiánem. To Krysaře zlomí a městu se pomstí. Hraje na flétnu hlasitě a to způsobí jediné – místo krys za ním jde celé město. Zavede je k propasti, kam sám skočí a město za ním.
Zachrání se pouze hloupý rybář Sepp Jörgen. Celý život si z něj celé město utahovalo pro jeho slabomyslnost. A protože mu všechno dochází pomaleji, i účinky flétny tak působí. Mezitím objeví řvající novorozeně, který svým křikem píseň flétny přehluší. Rybář se o dítě postará.
Autor si pro tento příběh vzal námět z 13. století, z jedné staré německé pověsti.

Přidal: tess.for 28.10.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 209
Zhlédnuto: 13470 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Viktor Dyk: Krysař (3)Umberto Eco: Jméno růžeČtenářský deník