< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jiří Wolker: Host do domuMiloš Zapletal: Stezka odvahyČtenářský deník

Jiří Wolker: Těžká hodina

Obsah díla:

Balada o nenarozeném dítěti
Dva mladí lidé se milují. Milují se tak, že se jeden odevzdají druhému. Myslí si, že jejich láska je činí bohatými. Jenomže žena čeká dítě a teprve teď si uvědomí, že jsou chudí a neměli by se jak starat o své dítě. Muž ženu doprovodí na potrat. Ta si vyčítá, že zabila nebohé nenarozené dítě, které za nic nemohlo. Ale situace nedala jinak. Lidé se sice mohou milovat tak, že splodí dítě, ale chudý pár by se o ně nedokázal postarat.

Balada o očích topičových
Antonín je topič, který obstarává uhelný kotel už dvacet pět let. Jeho žena o něm říká, že už přestává poznávat jeho oči, které měl dříve velké jak peceny chleba a teď jsou malé jako pouhé drobečky po nich. Básník o Antonínovi říká, že při každé vhozené lopatě uhlí za ní vždy kus očí svých hodí. A jednou opravdu Antonína kolegové dovedou domů osleplého. Antonín umírá a zanechává svou ženu s dítětem samotné.

Tvář za sklem
Bellevue ja kavárna bohatých, přepichu, smíchu a štěstí bohatých. Básník popisuje jak se jim daří. Najednou se za okny objeví chudý mladý muž, který odsoudí tento způsob života a je samotné k smrti.

Balada o snu
Jan vydí nespravedlnost světa. On sám je chudý a všude okolo vidí bohatství. I on spřádá sny o tom, že je bohatý a tyto sny ho dělají ještě nešťastnější. Svěří se své dívce Marii a ta mu řekně, že to může zlomit jenom tím, že svůj sen uskuteční. Že lidé musí bojovat za to, aby lépe žili. I ona snila o tom, že bude mít jednou muže milence a trápilo jí to, dokud nepoznala Jana.

Nevěrná
Dívka slíbí svému příteli, který musí odjet, že mu bude věrná. Jenže na mořském pobřeží kotví mladý námořník. Tři noci odolává, ale čtvrtou na svého milého zapomíná a oddá se námořníkovi. Nakonci básník vysloví myšlenku, že ženy nepatří nikomu.

Úryvek z knihy:

Balada o nenarozeném dítěti
„Já nejsem žena,
já jsem hrob.“

Přidal: tess.for 22.10.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 325
Zhlédnuto: 23675 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jiří Wolker: Host do domuMiloš Zapletal: Stezka odvahyČtenářský deník