< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Romain Rolland: Petr a LucieRomain Rolland: Petr a LucieČtenářský deník

Romain Rolland: Petr a Lucie

Doba děje: 1. světová válka

Místo děje: Paříž

Obsah díla:


Příběh dvou zamilovaných lidí za 1. světové války, osmnáctiletého Petra a šetnáctileté Lucie. Petr pochází ze zámožné rodiny, avšak Lucie z chudé, žije jen s matkou a pomáhá vydělávat na živobytí malováním obrazů.
Tito dva se potkají zcelá náhodně v metru a na první pohled se do sebe zamilují. Oba ale dobře vědí, že jejich láska nebude mít dlouhé trvání, jelikož za pár měsíců musí Petr nastoupit na frontu. Dřív si z toho nedělal těžkou hlavu, ale teď nalezl smysl života a ke konci knihy doufá, že válka dřív zkončí, než on bude muset jít. Vidí také, jak moc válka změnila jeho rodinu, jeho bojujícího bratra, který mu byl dříve vzorem.
Zamilovaný pár se schází, vymýšlí si budoucnost, která nikdy nepříjde. Jsou ale spolu neuvěřitelně šťastní, milují se. Oproti tomu kontrastuje zuřivá válka, kterou zde autor kritizuje a ukazuje její důsledky. Také líčí sociální poměry chudé Luciiny matky, která ikdyž nenávidí válku, musí pracovat v továrně na střelivo. Jiná možnost ale není. Když byla mladá, byla bohatá, ale přes zákaz rodičů se provdala za chudého mládence. Brzo ale zemřel. Hrdost jí ani dceři však nikdy nedovolila navštívit a omluvit se rodině. Lucie by byla možná ještě přijata zpět, místo toho ale musí malovat obrazy, které se jí ani nelíbí, jsou to obrazy většinou zemřelých vojáků.
Příběh končí tragicky. Petr sice nestihne nastoupit do války, ale oba spolu umírají, když jdou do kostela uctít památku zemřelých. Dotyčný kostel je v nepravou chvíli bombardován.

Přidal: tess.for 29.09.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 244
Zhlédnuto: 11129 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Romain Rolland: Petr a LucieRomain Rolland: Petr a LucieČtenářský deník