< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Bílá nemocKarel Čapek: Francouzská poezie naší dobyČtenářský deník

Karel Čapek: Devatero pohádek

Obsah díla:

Pošťácká

Jednou listonoš Kolbaba usnul na poště na židli, zůstal tam sám, protože v šest hodin ostatní pošťáci odešli a zamkli poštu. Když se probudil, bylo všude plno malých skřítků velkých asi jako veverka. Jeden rovnal dopisy, druhý třídil poštu, třetí vážil balíčky... Když dokončili práci, zahráli si karty a pan Kolbaba se k nim přidal. Vysvětlili mu, že studené psaní má nejnižší hodnotu a teplé nejvyšší, podle toho, co lidé v dopise píšou. Pan Kolbaba chtěl hlídat, kam půjdou spát, ale usnul a spal až do rána.

Jednou se na poště objevil horký dopis bez adresy. Pan Kolbaba ho chtěl doručit, protože věděl, že je v něm napsáno něco upřímného. Poštovní skřítek mu řekl, že to píše šofér Frantík své milé Mařence, kterou má raději než sám sebe. Pan Kolbaba se tedy vydal na cestu.

Mařenku, která by čekala nějaký dopis od šoféra Frantíka nemohl najít, přestože prochodil za celý rok a den celé Čechy. Až potkal jedno auto, které jelo velmi pomalu. Nasedl a dověděl se, že jede tak pomalu, protože ho řídí smutný řidič Frantík, který byl nešťastný, protože nedostal odpověď na psaníčko, které před rokem odeslal. Když se dověděl, že ho pan Kolbaba má u sebe, auto se rozjelo rychlostí sto osmdesát kilometrů za hodinu za Mařenkou. Listonoš jí předal dopis a vše bylo v pořádku.

Úryvek z knihy:

Když tak ujeli asi tři kilometry, ozval se pan Kolbaba: "Že jsem tak smělý, pane, vy asi jedete na pohřeb, že?"

"Nejedeme," řekl dutým hlasem smutný pán. "Proč myslíte, že jedeme na pohřeb?"

"No," řekl pan Kolbaba, "protože vy, pane, ráčíte být tak smutný."

"Já jsem tak smutný," povídal hrobovým hlasem ten pán, "protože mé auto tak pomalu a smutně jede."

"No jo," řekl pan Kolbaba, "však pročpak vám taková krásná bugatka tak pomalu a smutně jede?"

"Protože ji řídí smutný šofér," pravil truchlivě černý pán.

"Aha," děl pan Kolbaba. "Račte dovolit, vašnosti, proč vlastně je ten pan šofér tak smutný?"

"Protože nedostal odpověď na psaníčko, které dal na poštu před rokem a dnem," odpověděl černý pán. "Víte, on psal své znej milejší, ale ona mu neodepsala; tak on si myslí, že ho už nemá ráda."

Když to pan Kolbaba uslyšel, vyhrkl: "Že jsem tak smělý, nejmenuje se váš pan šofér Frantík?"

Znaky díla:

Devět pohádek Karla Čapka a jedna navíc od jeho bratra Josefa.


Přidal: jenikkozak 25.07.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 385
Zhlédnuto: 35931 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Bílá nemocKarel Čapek: Francouzská poezie naší dobyČtenářský deník