< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye 2Oscar Wilde: PohádkyČtenářský deník

Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

Obsah díla:


Dorian Gray je mladý, pohledý ale naivní chlapec. Stane se modelem malíře Basila Hallwarda, který je uchvácen jeho krásou a rázem si ho zamiluje. Maluje jen jeho, považuje ho za svůj objev. Jednou při malování se Dorian seznámí s lordem Henrym Wottonem. To se Basilovi nezamlouvá, bojí se, aby od něj Dorian nechytil šptný vliv. A skutečně se tak stane.
Dorian podléhá špatým návykům, jeho duše přestává být neviná. Vidí život hlavně v kráse a mládí. Jednoho dne, kdy je obraz dokončen, vysloví myšlenku, že chce být stále mladý, že pokud zestárn, tak se zabije. Závidí svému vlastnímu obrazu mladost a přeje si, aby se stáří přeášelo do něho.
Dorian se zamiluje do herečky Sibyly Vaneové. Je uchvácen tím jak skvěle hraje. Pozve přátele na její představení, kde mladá herečka naprosto zklame ve slavné Shakespearovské hře v hlavní roli Julie. Po představení ji Dorian navštíví a zdělí jí, jak je jí zklamán a že jí opovrhuje. Zamiloval se do talentované herečky, do jejího hereckého výkonu. Jenomže Sibyla prý nemohla hrát zamilovanou, když miluje jiného. Dorian ji ale potupí a rozejde se s ní.
Doma si Dorian prohlíží obraz a vidí, že se s ním stala podivná věc – jeho obličej zbrunátněl. Zanedlouho se dozví, že se herečka otrávila.
Od té doby jde morální život Doriana Graye z kopce. Obraz nabývá stále horší a horší podoby. Nyní, už muže, navštivuje Graye malíř Basil, aby ho pokáral pro jeho zhýřelý život. Dorian ho ale zabije. Situace vrcholí, obraz se mění k nepoznání. Nakonec už Dorian nemůže dál a probodne ohyzdný obraz, ale ve skutečnosti zabíjí sám sebe. Zbyde jenom obraz pohledného mladíka.

Přidal: tess.for 21.06.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 269
Zhlédnuto: 10914 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye 2Oscar Wilde: PohádkyČtenářský deník