< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant: Kulička (2)Guy de Maupassant: Lest (2)Čtenářský deník

Guy de Maupassant: Kulička

Místo děje: Francie

Obsah díla:

Děj se odehrává ve Francii po Prusko-francouzské válce, kdy byla Francie poražena. Po celé Francii se potulují zbytky německých vojsk a ničí vše co jim přijde do cesty.

Jednoho mrazivého zimního rána se tři bohaté a vážené manželské páry setkávají v dostavníku do Le Havre, aby se vyhnuly nebezpečí, které skýtali Němci. Společně s nimi cestu sdílí také dvě jeptišky, demokrat Cornudet a prostitutka Kulička, kterou bohaté paničky opovrhují. Po cestě kočár zapadá v závějích a doba cesty se neustále prodlužuje. Po cestě nikde nemohou narazit na nějaký hostinec a všichni mají hlad, když najednou kulička vytáhne koš plný jídla a začne jíst. Její spolucestující se na ni závistivě dívají, protože oni nemají ani trochu jídla. Kulička se s nimi podělí.

Večer dostavník zastaví skupinka pruských vojáku a všichni cestující jsou nuceni strávit noc v jakémsi hotýlku, kde je ubytován i německý důstojník, který si ještě ten večer Kuličku vyžádal, ale Kulička ho odmítla, protože to je Prušák a ona se cítí jako vlastenka. Ráno zakázal důstojník zapřáhnout koně a vyjet, takže jsou všichni nuceni nadále zůstat v hotýlku. Večer se situace znova opakuje - důstojník si zase vyžádá Kuličku, která ho opět odmítne. Ráno je znova zakázán odjezd. Po několika dnech se situace vyhrotí, protože se cestující chtějí dostát do Le Havru a nakonec se jim pod psychickým nátlakem podaří Kuličku přemluvit, aby se podvolila důstojníkovi. Následující ráno jsou koně zapřaženi a je povolen odjezd. Cestující nasedají do dostavníku. Po cestě si začnou cestující vybalovat jídlo a jíst. Kulička se na ně jen dívá, protože všechno jídlo zapomněla v hotýlku a nikdo se s ní nepodělí, protože s ní zase opovrhují, protože to je jen prostitutka. Příběh končí tím, že se Kulička rozbrečí.

Úryvek z knihy:

Ústa se neustále otvírala a zavírala, všichni zuřivě polykali, žvýkali a kousali. Loiseau se v koutě činil a pobýzel tiše ženu, aby se řídila jeho příkladem. Dlohou odolávala Ale když jí zakručelo v žaludku, podlehla. Tu její muž uhlazeně poprosil. „milou spolucestovatelku“, aby mu dovolila nabídnout kousíček paní Loiseauvé.

„Ale samozřejmě,“ odpověděla Kulička s laskavým úsměvem a podala mu mísu.

Při otevření první láhve vína se objevila nesnáz. Byl totiž jediný pohárek. Každí si ho nejdřív otřel, jen Cornudet, jistě z dvornosti, přitiskl rty na vlhký otisk sousedčiných úst.

Ve společnosti žvýkajících lidí, v dráždivé vůni potravin, hrabě a hraběnka de Bréville trpěli hrozná muka, jimž se od starověku říká Tantalova. A právě tak pan Carré-Lamadon s chotí. Mladá továrnikova žena si náhle vzdechla, že si všichni ohlédli; byla bílá jako venku sníh; oči se jí zavřely, hlava klesla: omdlela. Její muž zděšeně prosil všechny o pomoc. Všichni ztratili hlavu, ale starší jeptiška podepřela nemocnou, vtiskla jí do úst Kuliččin pohárek a nalila jí několik kapek vína. Hezká paní sebou pohnula, otevřela oči, usmála se a prohlásila skomíravým hláskem, že už je jí dobře. Aby se to neopakovalo, jeptiška ji donutila, aby vypila ještě jeden plný pohárek červeného vína, a dodala:

„To není nic jiného než hlad.“

Kulička zčervenala, zrozpačitěla, podívala se na čtyři cestující, kteří zůstali o hladu, a zakoktala:

„Můj bože, kdyby se pánové a dámy neurazili...“

Zmlkla, protože se bála urážky.

Znaky díla:

Francouzská realistická povídka.
erotické prvky,
zabývá se mezilidskými vztahy, psychologie


Přidal: kikinka.ks 29.05.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 530
Zhlédnuto: 26170 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant: Kulička (2)Guy de Maupassant: Lest (2)Čtenářský deník