< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Bílá nemoc (2)Karel Čapek: Bílá nemocČtenářský deník

Karel Čapek: Bílá nemoc

Doba děje: 20. století

Místo děje: blíže neurčeno

Postavy:

Dvorní rada profesor Sigelius, Doktor Galén, Maršál, Baron Krüg, dcera Maršála, syn Krüga, další

Obsah díla:

V jedné nejmenované zemi vypukla epidemie velmi nakažlivé choroby, které se laicky říká bílá nemoc. Říká se jí tak proto, protože se postiženému člověku na těle objevují bílé skvrny, které ústí až k odpadávání kusů tkání. Odborně je nazývání Čengova nemoc, podle doktora Čenga, který tuto neboc jako první popsal. Tato nemoc je smrtelná a lavinovitě zachvacuje lidi od 45 nebo 50 let nahoru, nikdo neví, jak ji léčit. Tu se znenadání objeví dr. Galén, který objevil lék. Na věhlasné Lilienthalově klinice ji úspěšně vyzkoušel na několika nakažených, ale když podmíní uveřejnění své léčebné metody uzavřením světového míru, musí z kliniky odejít a dál léčí soukromě, ale pouze chudé lidi, kteří, podle jeho slov, nemají takovou politickou moc, aby mohli ovlivnit situaci, jako bohatí.

Do děje vstupuje Otec a Matka. Otec se stává vedoucím účtárny v největších zbrojovkách v zemi. Matka se ale nakazí bílou nemocí. Jdou proto za doktorem Galénem, ten je ale pozná a řekne, že nemůže léčit bohaté. Nabídne však Otci, že když dá v práci výpověď, tak že jeho ženu vyléčí. To Otec odmítne a na odchodu odsuzuje doktora za jeho bezcitnost.

Protože se nikomu jinému nepodařilo lék na nemoc objevit, vychází nařízení, aby se všichni malomocní zavřeli do táborů a tam pod lékařským dozorem nechali zemřít. Nemocí se také nakazí baron Krüg, vedoucí zbrojařských závodů. Doktor Galén s ním vyjednává a chce po něm, aby zastavil výrobu zbraní, nebo mu pomohl s propagandou míru, ten mu ale nabízí pouze peníze, proto ho doktor odmítne vyléčit. V zemi vládne diktátor Maršál, který se připravuje na válku a šíří kolem sebe válečnou náladu. Dr. Galén s Maršálem, který chce zachránit svého přítele Krüga, začne vyjednávat, ale Maršál nechce z války odstoupit. Během jednání se Krüg zastřelí.

Proti válce se postupně zvedá vlna odporu, Maršál se přesto všechno rozhodne zaútočit. Napadená země se však brání a ostatní velmoci dávají ultimátum. Maršál sám na sobě zpozoruje pokročilé stádium bílé nemoci. Je proto donucen zavolat doktora Galéna a slíbit uzavření míru.

Je však pozdě. Galén nemůže pro obrovský dav před palácem přijet, proto se rozhodne přijít pěšky. V rozvášněném davu lidí volajících po válce je Galén i se svými léky ušlapán a jsou to právě ti lidé, které léčil.

Tím se stává celý spor lékaře a vládce zbytečným, sice se mu podařilo přesvědčit vůdce válečné posedlosti, ale je na konec ušlapán těmi, za jejichž životy celou dobu bojoval.

Úryvek z knihy:

Dcera: A vidíš, tati, už asi žádná válka nebude. Když ty rozpustíš tu největší armádu na světě -

Maršál: Ano, byla to krásná armáda, holčičko... Ani nevíš, jaká to byla skvělá armáda. Dvacet let jsem ji dělal...

Krüg: Budete dělat mír, pane. Řekněte lidem, že Bůh vás poučil -

Maršál: Bůh... Kdybych opravdu věděl, že to Bůh chce - Pavle, to by bylo také poslání, že?

Krüg: Ano pane. Byla by to... velká práce.

Maršál: Práce na dlouhé lokty, já vím. Znám přece diplomaty, chlapče. Ale budu-li ještě několik let živ... Člověk mnoho vydrží, má-li poslání. Mír... Bůh chce, abych dělal mír - Aneto, řekni to... abych věděl, jak to zní.

Dcera: Bůh chce, abys dělal mír, tatínku.

Znaky díla:

Divadelní hra Bílá nemoc přímo reaguje na soudobé nebezpečí války ze strany agresivního Hitlerovského Německa.

Dílo je psáno formou scénáře, používání scénických poznámek; používání výpustky, jazyk spisovný, souvětí složitá.

Dílo je členěno do 2 jednání. První jednání se skládá z 5 obrazů, druhé ze tří.


Přidal: jenikkozak 27.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 586
Zhlédnuto: 23010 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Bílá nemoc (2)Karel Čapek: Bílá nemocČtenářský deník