< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdceJosef Kopta: Hlídač č. 47 (filmové zpracování)Čtenářský deník

Lucie Konášová: Dobrá čtvrť

Doba děje: současnost

Obsah díla:

Prázdniny se chýlí ke konci a budoucí maturantka Zuzana Haselbachová prožívá nejsmutnější den v životě - z finančních důvodů se stěhují z rodinného domu v Dobré čtvrti do stísněného bytu na sídlišti, kde nebude mít ani vlastní pokoj. Situaci jí pomáhají zvládnout její nejlepší kamarádi - Katka Erhartová a Honza Opelík. Aby toho nebylo málo, jejich novým společným spolužákem se stane Michal Koreň, syn bohatých lidí, kteří koupili dům Haselbachových. Spolužáci také zjistí, že je k maturitě dovede upjatá profesorka Svobodová.

Zuzanin otčím odjede za prací do Francie, padnou na to všechny rodinné úspory. Později však zjistí, že ho agentura obelhala a náhle nemá vůbec nic a nové místo ve svém věku nemůže sehnat. Mezi Haselbachovými probíhají bouřlivé hádky, a když dojde na to, proč se o Zuzanu nepostará její vlastní otec, dívka to už nevydrží a uteče z domova. První noc stráví ve svém bývalém domě, pak se neúspěšně snaží najít přístřeší u Erhartových a Opelíkových. Nakonec skončí ve škole, v tělocvičně ji sice přistihne školník, ale dočasně jí poskytne azyl v opuštěném kabinetu. Zuzana se snaží všemožně vydělávat, a když se jí naskytne nabídka focení měkkých aktů pro agenturu, po chvilce váhání ji přijme.

Katka žije jen s tatínkem, protože maminka jí zemřela na leukémii, a z nových otcových přítelkyň samozřejmě není moc nadšená. Katka se střídavými úspěchy odráží slovní útoky třídní potvory Báry, která se jí posmívá kvůli absenci milostného života. Zanedlouho jí však projeví náklonnost Michal, ale jejich vztah moc dlouho nevydrží, jeho zájem upoutá Zuzana. Bářina sestra vyvěsí všude po škole Zuzaniny akty a podezření padne na nevinnou Katku. Zdá se, že její kamarádství se Zuzkou je u konce. Káťa hledá utěšení u ženatého profesora tělocviku Ivana Prachaře, její otec je však přistihne téměř in flagranti a profesor rychle vycouve zpět ke své rodině. To už je na Katku trochu moc, začne se propadat do velkoměstského podsvětí a brát drogy.

Honza bydlí u svého dědečka, kde mu pomáhá s jeho obchůdkem Svačinka, protože jeho rodiče dlouhodobě pracují v Peru. Nepřijedou ani na Vánoce, jen mu nabídnou, aby na celé letní prázdniny přijel do Jižní Ameriky. Navíc je nešťastně zamilovaný do Zuzany. Jedináček Michal by chtěl studovat na FAMU, ale jeho otec trvá na tom, aby šel na ekonomii a pokračoval v rodinném živobytí. Po rozchodu s Katkou začne chodit se Zuzkou, ta se však bláznivě zamiluje do jeho otce Petera.

Profesorka Svobodová je fixovaná na svou starou matku, zdá se, že v životě neměla vztah s mužem. Stará paní jí pomocí inzerátu zprostředkuje seznámení s Vladimírem Honysem, který je na první pohled milý bankovní úředník, ve skutečnosti však žárlivý psychopat. To Svobodová odhalí až po smrti své matky a začne se Vladimírovi vyhýbat.

Zuzčin otec odjede do Německa, kde mu Peter Koreň sehnal práci. Zdánlivé štěstí ukončí jeho úraz, po kterém je upoután na vozík. Život v dávno nefungujícím manželství Haselbachových se stane nesnesitelným, a tak se otčím na pozvání profesorky Svobodové nastěhuje společně se Zuzkou do jejího domu.

Vztah Zuzany a Petera pokračuje a dívka se s nic netušícím Michalem rozejde až po nějaké době. Michal se pak od Zuzčiny matky dozví, že mu otec vlastně přebral holku, a začne ho nenávidět. Matce pochopitelně nic neřekne, ale informaci použije jako prostředek k vydírání, aby mu otec dovolil studovat na prestižní škole ve Švédsku. Situaci notně zkomplikuje těhotenství Peterovy ženy Simony. Peter nabízí Zuzaně, že se rozvede, ale Zuzka nechce, aby se zachoval jako její vlastní otec, který o ni neměl zájem, a tak vztah ukončí. Honza zajde s Katkou do Drop-inu, aby se konečně začala léčit ze své závislosti, odloží svou cestu do Peru a z jejich kamarádství se stane láska.

Pro maturanty naposledy zvoní. Teprve se uvidí, jaký směr naberou jejich životy, jestli Káťa příští rok úspěšně odmaturuje, Zuzka se dostane na medicínu, Honza na sociologii a jestli se jejich cesty nerozpojí.


Přidal: Aleinad 06.04.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 641
Zhlédnuto: 3436 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdceJosef Kopta: Hlídač č. 47 (filmové zpracování)Čtenářský deník