Rasizmus (Úvaha)

Rasizmus – co bychom si vlastně pod tímto slovem měli představit? Akademický slovník cizích slov tento výraz vysvětluje takto: „Nevědecká protihumánní teorie o nadřazenosti lidských ras a etnických skupin; nenávist k lidem určité rasy; její projevy (utlačování ap.)“.

V naší společnosti se jedná především o nenávist vůči Romům. Mnoho hlavně mladých lidí opovrhuje cikánem ještě dříve, než s ním promluví jediné slovo. Již v mateřské škole si děti často nechtějí hrát s holčičkou nebo chlapcem jen kvůli tomu, že má tmavší pleť nebo jiný tvar obličeje, jako je tomu u lidí patřících k mongoloidní rase.

čím je tento postoj asi způsoben? Podle mého názoru zde jde především o příklad. Co dítě vidí u rodičů, starších kamarádů nebo třeba úplně cizích lidí ve společnosti, to většinou považují za naprosto správné a normální. Když bude tatínek zastávat názor, že Romové jsou „černé svině, které je potřeba vyhubit“, potom těžko syn bude kamarádky vyhledávat právě mezi těmito lidmi.

Dítě by samo nedělalo rozdíly mezi svými kamarády, ale když mu okolí vštipuje do hlavy, že je někdo špatný a zlý, nebude se s ním chtít přátelit. Lidé by si proto měli dávat velký pozor na to, jak mluví a jednají před dětmi. Tak totiž často asi vznikají počátky rasizmu. Někteří lidé o sobě prohlašují, že rasisty nejsou, avšak i u nich mnohdy můžeme najít antipatii k Cikánům. často se jim vyhýbají, dokonce se jich i bojí.

Myslím si, že velký podíl na takovýchto postojích mají i média. Téměř denně se setkáváme se zprávami, kde, kdy a jak Rom něco či někoho poškodil, ale nikdy se nedovíme o slušné a spořádané rodině, která má sice tmavší členy, ale jinak se nijak neliší od „dobrých bílých lidí“. Obávám se, že článek s takovýmto obsahem by mnoho lidí ani nezačalo číst.


Přidal: jenikkozak

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 402
Zhlédnuto: 6048 krát
Datum publikování: 30. 5. 2010