< Předchozí referát Zpět na výpis látekNásledující referát >První světová válkaProrok MuhammadDějepis

Amenhotep IV.

Amenhotep IV., nebo-li Achnaton

 

 

-         zřejmě syn Amenhotepa III. a Teje

-         panovník 18. dynastie

-         vládl 17. let a to v letech 1364 – 1347 př. n. l. ; na trůn nastoupil ve věku 15 let

-         ještě než však nastoupil na trůn, tak se oženil s krásnou egypťankou vysokého postavení Nefertii, jejíž jméno znamená „krása přichází“. Celé jméno zní Nefernefruaton Nefertiti.

-         Egypt za jeho vlády zažil obrovský zvrat a to vše ve víru v jednoho boha – změnil si jméno, přetvořil náboženskou tradici, vybudoval nové hlavní město a pokusil se vytvořit novou společnost

-         S Nefertiti si byli velmi blízcí, předsedali spolu náboženským obřadům i oficiálním ceremoniím. Nefertiti také po nějaký čas vládla v zemi sama a velmi úspěšně. Proto byla často znázorňována v mužské faraonské podobě. Stala se symbolem krásy egyptských žen a také jako první žena úspěšně podstoupila lifting obličeje. Amenhotepovi byla významnou oporou a pomáhala mu vytvářet náboženskou reformu. Porodila mu 6 dcer z nichž jedna jménem Anchesenamon se stala ženou faraona Tutanchamona, který byl také možná synem Achnatona a jeho milenky Kiji.

-         v pátém roce vlády si Amenhotep IV. změnil jméno na Achnaton, nebo-li „úslužný k Atonovi“. Tím se změnil celý osud Egypta, protože náboženství a politika se tehdy od sebe neoddělovali. Náboženství se přeměnilo z polyteistického v monoteistické a tím jediným bohem se stal Aton, bůh lásky a světla, zobrazován ve slunečním kotouči jehož paprsky končí rukama dávajícíma život. Achnaton ještě předtím co nejvíce potlačil moc kněží a nejvýše postaveného kněže poslal na misi daleko od Egypta. Za jeho nepřítomnosti začal budovat  město – Achetaton, nebo-li „obzor Atonův“. Středem města se stal Atonův chrám. Dnes už ale město neexistuje.

-         Achnaton se stal absolutním vládcem. Ovšem soustředil se hlavně na domácí věci a náboženství. O politické věci se příliš nestaral, ale přesto vedl hlavně diplomatické styky a žádné války. Rozhodnou moc v politice přenechal velvyslancům a lidem pod sebou, kterým naprosto důvěřoval a to se mu stalo osudným. Začali je uplácet a stále víc se jich přidávalo na druhou stranu. Achnaton ztrácel kontrolu a také své spojence. Jeho vláda se začala pomalu ale jistě rozpadat.

-         V této době už nežil s Nefertiti, která buď zemřela v 13. až 14. letech jeho vlády, nebo ho opustila v 15. roce jeho vlády a do popředí se dostala jeho milenka a vedlejší žena Kije. Co se ale doopravdy s Nefertiti stalo se dodnes neví.

-         Jelikož neměl syny přijal za spoluvládce muže jménem Smenchkare. I  ten ho zradil a jako jeden s prvních přestal uctívat po jeho pádu boha Atona. Achnaton s ním zřejmě měl i milostný poměr, jisté však je, že mu za manželku dal jednu ze svých dcer, Meritaton. Je dokonce i možné že to byl jejich syn, to by si pak vzal za ženu vlastní sestru, ale mohl se také docela stejně oženit i s jinou ženou. Další podivností je, že byl zobrazován jako žena. Je tu  velká podobnost ve jménech - jeho celé jméno je Nefernefruaton Smenchkare a právě první jméno se shoduje s prvním jménem Nefertiti. Takže je také zcela možné, že Nefertiti dále vládla pod jiným jménem.

-         Kdy nastal pád Achnatonovi vlády a jeho smrt nevíme. Ale vládl přibližně 17 let. Po jeho pádu každopádně skončilo nejslavnější období Nové říše.




Přidal: tess.for 6. 9. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 687
Zhlédnuto: 2087 krát
< Předchozí referát Zpět na výpis látekNásledující referát >První světová válkaProrok MuhammadDějepis