Nápověda ke stránkám

Manuál ke stránkám

Formátování výpisku

Vkládané články jsou ukládány ve formátu HTML, v němž se také zobrazují, případně posílají na e-mail. Někoho možná překvapí, že když zkopíruje naformátovaný text např. z Microsoft Wordu, tyto styly po vložení příspěvku zmizí. Je to způsobeno tím, že text nebyl vložen jako HTML ale jako prostý text. Řešení se nabízí hned několik. Prvním je dopsáním HTML tagů do textu přímo ve Wordu. Bohužel jsem se zklamal tím, že jsem netušil, že někteří moji spolužáci nevědí, co vlastně to HTML je, přestože jsme se to učili...

Druhou možností je nechat Word soubor uložit jako HTML. Nevím jak v Office 07, ale z těch starších vzniklý kód vypadal tak, že jsem z toho celou noc probrečel, když jsem musel vymazávat zbytečně přidané značky. Další možností je použití HTML WYSIWYG editorů, jako je například MFP (Microsoft Front Page), ale tam vzniklý kód není o nic lepší.

Další možností je použití online WYSIWYG editoru, který se nachází přímo na těchto stránkách. Problém je ovšem v tom, že nefunguje v některých prohlížeších. Jmenovitě například v Opeře.

Proto je ještě další způsob. Pro účely tohoto webu byl napsán program, který funguje jako externí aplikace. Po stažení do počítače a spuštění do něj z Wordu zkopírujete naformátovaný text a tento program jej přepíše do jazyka HTML, který vložíte do formuláře na těchto stránkách. Za napsání tohoto programu patří veliký dík Kájovi. Program ke stažení se nachází v Materiálech.

Přidávání materiálu

Materiály jsou samostatné soubory, tedy u nich není třeba mořit se s HTML kódem. Pro zobrazení materiálů je nutno přihlásit se s hodností spolužák. Materiály v současné době slouží ke sdílení například studijních materiálů na angličtinu a také k ukládání duplicitních výpisků, které jsou zpracovány jiným způsobem než „hlavní výpisek“.

Formulář pro vložení i odkazy na vložené soubory se nacházejí na též stránce. Skládá se jen ze tří políček. V prvém vybereš soubor u sebe v počítači, který chceš nahrát na server, v druhém vybereš předmět a ve třetím uvedeš popis souboru. Délka popisku by neměla přesáhnout délku tří esemesek. :-) A popisek by měl vystihovat co nejlépe obsah dokumentu.

Po uložení na server získá soubor nový název skládající se z pořadového čísla a původní přípony. Tento název není možno změnit, adresa umístění na serveru se změnit nedá, v podstatě ani není nutno vědět, jaká adresa na soubor vede. Co ale možné změnit je, tím je jméno souboru, které se po nahrání souboru na server skládá z původního názvu a původní přípony, jak byl soubor uložen na lokálním počítači na disku. Nové jméno nemusí obsahovat příponu, ale hodí se ji tam nechat, aby všichni uživatelé věděli, o jaký typ souboru se jedná.

Editace výpisku

Výpisky má právo editovat uživatel spolužák a vyšší. Na každé stránce s látkou je odkaz na stránku, na níž je možno obsah článku změnit. Samozřejmě, že je povolené, ba dokonce žádoucí, aby uživatelé editovali nejen své výpisky.

Automatické posílání výpisků na e-mail

Pokud tě nějaký předmět více zajímá, můžeš si nastavit, aby se ti posílaly z něj výpisky okamžitě po tom, co je někdo vloží. Toto nastavení se provádí na stránce Změna údajů > Změnit předměty automaticky posílané na e-mail, kde je také možnost posílání na e-mail zrušit.

Pokud máš některou z nižších hodností a nezobrazují se ti výpisky v plném formátování, pak poslání výpisku na e-mail má pro tebe i tu výhodu, že se ti pošle látka v úplném formátování.

Vzkazy

Chceš někomu napsat něco, co se týká těchto stránek? Nebo ani se jich to týkat nemusí. :-) Zkus použít naši vnitřní poštu. Je to rychlé, protože se odpověď zobrazí během práce na stránkách. Je to bezpečné, protože kromě odesílatele a adresáta nikdo nemá možnost zprávy číst. Pohodlnost tohoto systému je v tom, že vzkazy jsou uloženy na serveru, takže na rozdíl od ICQ jsou dostupné z jakéhokoli počítače, ze kterého se na stránky přihlásíš.

Další výhodu je, že systém dovoluje vzkazy editovat a mazat i po jejich odeslání. (Tedy jen do té doby, než si je adresát nezačne číst.)

Novou možností je nastavit si, zda se mají příchozí vzkazy přeposílat na tvůj e-mail. Toto nastavení se provádí na stránce Změna údajů.

Referáty

Hodně opomíjenou složkou tohoto webu jsou referáty. A přitom jsou systémem stejně brány jako klasické výpisky. To znamená, že editace referátu je stejně hodnotná jako editace výpisku, za přidání obou forem článku se získává stejný počet bodů.

Testy

Testy jsou další službou těchto stránek. Umožňují ti zjistit, jaké máš znalosti v dané oblasti.

Tvorba nových testů se určitě vyplatí, protože je to docela vysoce bodově hodnocená činnost.

Navíc za každé provedení testu získá jeho autor odměnu 10 bodů.

Materiály

Materiály slouží ke sdílení souborů, které nějak souvisí s učivem.

Skript přijímá velké množství typů souborů. Jmenovitě soubory ve formátech bmp, dbf, css, doc, docx, gif, htm, html, jfif, jpeg, jpg, mht, mp3, mov, pdf, png, pps, ppt, psd, prn, rar, raw, rtf, shtm, swf, tif, tiff, txt, wbmp, xls, zip...

Diskuse

Diskusi máme na stránkách proto, aby měl každý registrovaný uživatel možnost na cokoli vyjádřit svůj názor. Proto se nebojte do ní psát. ;-)

Kalendář

Pomocí kalendáře můžete zjišťovat, co se ve škole plánuje na další dny, případně také, o co jste přišli ve své nepřítomnosti.

Údaje v kalendáři jsou dostupné jen mým spolužákům, proto se nemusíte bát, že je uvidí někdo nepovolaný.

Do kalendáře je možno ukládat akce jako domácí úkoly, prověrky, kompozice, volna, prázdniny, suplování, narozeniny spolužáků, jídelníček...

Jak vložit co nejlepší výpisek?

Jémine, hlavně pište s diakritikou. Bez toho to nemá cenu. Kdo se má s tím luštit? Promiňte, ale než bez diakritiky, to raději vůbec.
Dejte si pozor na psaní - před a po pomlčce se z důvodu přehlednosti píše mezera. Mezera se píše také po čárkách a tečkách mezi větami.
Vyhýbejte se nesmyslným a složitým zkratkám, používejte jen zažité či takové, nad jejichž významem není nutno díky kontextu přemýšlet.
Vyhýbejte se zbytečným zkratkám, před letopočet například není nutné psát r.2008, stačí jen 2008, ne?
Rozdělujte text na odstavce, v případě psaní „přes odrážky“ řádky pouze zalamujte. Není ale nutno psát každou větu na nový řádek, související části pište do jednoho odstavce.
Není na škodu zvýraznit důležitou část nebo výraz. V takovém případě je možno použít tučnosti nebo kurzívy. Podtržení se pokud možno vyvarujte. Na internetu platí totiž pravidlo, že co je podtrhané, by měly být odkazy.