< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Československo v 50. letech (1. část)Politická krize ve střední Evropě v 50. letechDějepis

Československo v 50. letech (2. část)

Politická represe v Československu

Od února 1948 likvidace domnělých i skutečných odpůrců režimu. Po vítězné revoluci následuje „přechodné období“, kdy se budují základy socializmu a likvidují staré vykořisťovatelské třídy, zavedena diktatura proletariátu – zabavuje se majetek podnikatelům, pronásledují se představitelé církví – katolická církev (kněží prohlášeni za imperial. agenty Vatikánu), církev řeckokatolická (vých. Slovensko) zakázána a sloučena s pravoslavnou, zakázána Armáda spásy, Svědci Jehovovi a další sekty.
Pronásledováni i účastníci odboje. Čistky v armádě, v SNB i uvnitř KSČ – řízeny z SSSR. Věznění a popravy bez soudů. Tzv. „divadelní procesy“ – prokurátoři měli otázky napsané, obvinění se učili své texty zpaměti, nuceni mučením, drogami, „vymýváním“ mozků. Cílem bylo zastrašit obyvatelstvo.
Brzy po převratu vznik odboj. Organizací – skupina „Praha - Žatec“ – důstojníci posádek, měli kontakty s kriminalisty, opozičními studenty – pracovali jako spojky. V akci zapojeni velitelé v Žatci, Praze, Milovicích a v Mostě, kontakt s generálem Liškou (v Británii), měl být 5. března 49 dopraven do Klatov a velet stát. převratu – prozrazeno, zatčeno 14 lidí, 9 popraveno.
Komunisté provokovali – vydávali se za členy odboje. Únor 49 – provokace proti Karlu Kutlvašrovi – nabídli mu, že půjde do čela odboje, prokoukl to a odmítl, zatčen a obviněn za účast v (neexistující) skupině Pravda vítězí – dostal doživotí.
Polovojenská skupina Borkovec-Charvát – chtěli osvobozovat polit. vězně, odhaleni, zatčeni; skupina bratří Mašínů – proti nim nasazena čtvrtina milionu lidí.
Duben 1950 – StB přepadá kláštery, zrušení mužských řádů a část ženských (některé zůstaly – pracovaly v nemocnicích), z klášterů vznikají koncentráky pro kněze.
Pronásledovány ostatní strany – květen – červen 1950 – proces s Dr. Miladou Horákovou – představitelka nár. soc. strany. Skupina kolem ní obviněna ze záškodnického spiknutí proti republice. 4 popraveni včetně Dr. Horákové – protesty z celého světa.
Léto 1951 – provokace StB v Babicích (na Moravě) – agenti StB zavraždili 4 členy místního národního výboru, za vrahy odznačena neexistující teroristická skupina, do které dávali nepohodlné – 14 lidí – vynucené výpovědi, polovina popravena.
Listopad 1952 – proces s protistát. spikleneckým centrem. Hl. obviněný – generál. Tajemník KSČ Rudolf Slánský (odmítl žalovat na Gottwalda, ten na něj ne) – obviněni z „trockistické úchylky“ – univerzální obvinění proti komunistům. Nepravdivé výpovědi, 11 rozsudků smrti.
Po Stalinově smrti procesy pokračují, ale nižší rozsudky.
Jaro 1954 – Bratislava – proces s buržoazními nacionalisty Gustávem Husákem a Ladislavem Novomeským – na doživotí, pak propuštěni.
V 50. letech souzeno asi 50 000 lidí, oficiálně popraveno 188, desítky lidí zmizely, zemřely při vyšetřování, zastřeleny na útěku.
U nás 104 koncentračních táborů, v nich asi 200 000 lidí, zřízeny pomocné technické prapory – vojenská služba na dobu neurčitou – pracovali.



Přidal: jenikkozak 19. 10. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 390
Zhlédnuto: 4180 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Československo v 50. letech (1. část)Politická krize ve střední Evropě v 50. letechDějepis