< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Upevnění komunistické moci v ČeskoslovenskuPoválečný vývoj v západní EvropěDějepis

Poválečné dělení světa mezi supervelmoci

Po 2. svět. válce změněn poměr sil, poražené státy ztrácejí velmocenské postavení, válka oslabila Francii a Británii. Největší vliv mají SSSR a USA - supervelmoci.

SSSR

  • silně poškozen válkou, rozvrácené hospodářství, využívá na obnovu zajatce a vězně z konc. táborů (vojáci, kteří se vzdali, Rusové žijící v zahraničí), snažil se rozšířit své území - okupoval pobaltské státy, Polsko posunuto na západ, potvrdil zisky z předvál. dohod, získal okup. pásmo ve vých. Německu, usiloval o posílení vlivu na Balkáně a střední Evropě, podporoval nástup místních komun. k moci, chtěl i do záp. Evropy přes tamní komun. strany, měl územní požadavky na Turecko (Bospor a Dardanely, čtvrtinu území na východě) a Arménii. Severní Írán okupovala za války sovětská armáda, nechal tu zřídit autonomní Azerbaj. republiku, která měla být spojena se sovětským Azerbajžanem - neúspěšné.
  • SSSR chtěl posílit vliv na Finsko, ale tam se komun. k moci nedostali. Chtěl i bývalé italské kolonie, neuspěl, přešly pod správu OSN.
  • Září 1947 z iniciativy SSSR vzniká Informační biro - mezinár. organizace spojující komun. strany, přes které se chtěl SSSR dostat k moci.
  • Sovět. politika byla v rozporu s dohodami, protihitler. koalice se brzy rozpadla.

USA

  • Jediná velmoc, na jejímž území se nebojovalo, byla válkou posílena, měly zájem na hospod. obnově Evropy - silná je i politicky stabilní a demokratická - Marshallův plán, USA podporovaly demokr. strany - zamezení nástupu komun. v záp. Evropě. Významný tvůrce politiky - Harry Truman - formuloval Trumanovu doktrinu - pomoc všem státům nejvíce ohroženým SSSR - poskytnuto Turecku a Řecku.
  • USA podporovaly spolupráci mezi evropskými zeměmi, vznik evropských integračních uskupení (předchůdce EU). Politika narazila, označována za imperialistickou, USA obviňovány z toho, že chtějí rozpoutat novou válku, ve skutečnosti se na ni chystal Stalin.
  • V Evropě zůstaly 2 fašistické státy - Španělsko a Portugalsko - spíš autoritativní, ne klasický fašismus, dostávají se do mezinárodní izolace.



Přidal: jenikkozak 21. 9. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 308
Zhlédnuto: 4360 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Upevnění komunistické moci v ČeskoslovenskuPoválečný vývoj v západní EvropěDějepis