< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Italská fronta a diplomatická jednání v r. 1943Boje v Polsku a na BalkáněDějepis

Východní fronta v letech 1943 – 1944

Únor 1943 – obrat ve válce – Němci kapitulovali po hrdinském boji u Stalingradu. V Německu je vyhlášena „totální válka“ –zdvojnásobena zbrojní výroba, do armády povolány 2 miliony záložníků.
Sověti zahajili útok, ale diky geniálnímu německému veliteli Mansteinovi a statečnosti německých vojsk, byl útok zastaven a Němci během protiofenzívy, která vyvrcholila bitvou o Charkov, zničili značné sovětské síly Léto 1943 – Němci připravovali protiútok v oblasti Kurska – měla to být odveta za Stalingrad. Sovětská armáda byla silnější – důraz na tankové jednotky – největší tanková bitva 2. světové války. Německý útok byl zpočátku úspěšný. Počátkem července sovětská armáda nasadila zálohy a Němci ustupují, protože se báli obklíčení.
Srpen 1943 – sovětská armáda zvítězila – německá armáda ustupuje. Hlavní směr protiútoku je jihozápad – nasazeny nejsilnější sovětské jednotky, protože Ukrajina byla hospodářsky důležitá.
Srpen 1943 – zaútočili Sověti na Donbas – těžba uhlí, železa i manganu (přidával se do oceli pancéřů).
Září 1943 – sovětská armáda ovládla většinu území Levobřežní Ukrajiny. Útok na Kyjev – účastnili se ho i čeští vojáci. Obě strany utrpěly těžké ztráty. Sověti ho dobyli v listopadu 1943, jsou úspěšní partyzáni v Bělorusku a Ukrajině, navázali na sebe část německých jednotek. Proti SSSR začínají bojovat jednotky Bělorusů a Ukrajinců, kteří nechtějí zpět do SSSR – využívali k tomu i německou pomoc.
Leden 1944 začal sovětský útok v okolí Leningradu – město bylo po 900 dnech uvolněno z blokády.
Březen 1944 zahájila sovětská armáda postup na Ukrajině. Cílem bylo ovládnout celou Ukrajinu. Jarní ofenzíva způsobila Němcům velké ztráty, část jednotek byla zničena, část ztratila přes 50 % vojáků.
Léto 1944 – Sovětská armáda dosáhla hranic SSSR z roku 1939.
V září 1944 bylo z války vyřazeno Finsko – bojovalo na straně Německa, podepsalo výhodnou kapitulaci. Finské území nebylo okupováno sovětskou armádou – uhájili nezávislost a ani komunisté ho neovládli. Museli ale povolit Sovětskému svazu vojenskou základnu u Helsinek a zaplatit vysoké reparace.
Léto 1944 – Sovětská armáda zajala mnoho německých vojáků v Bělorusku – v Minsku bylo obklíčeno 100 000 vojáků – do zajetí jich padlo 60 tisíc – velká ztráta pro Německo. Sovětská armáda zahájila postup na území Pobaltských států a do Polska.



Přidal: jenikkozak 18. 5. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 321
Zhlédnuto: 4316 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Italská fronta a diplomatická jednání v r. 1943Boje v Polsku a na BalkáněDějepis