< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Český stát po husitských válkáchKrize a zánik ByzanceDějepis

Česká gotická kultura

Morové epidemie byly příčinou hlubšího zamýšlení lidí nad náboženskými otázkami. Ve městech reagovali na mor silněji, protože morové rány byly ve městech ničivější.

Na počátku 13.stol dominuje románské umění, staví se kostely. Roste počet kaplí na hradech. Kláštery začíná ovlivňovat gotická kultura (Velehrad, Třebíč, Osek, Teplá).

1204 byl opat Prokop prohlášen za svatého, roste obliba prokopských a václavovských legend.

1360 vzniká první kompletní překlad Písma. Lidé ale začali církvi méně důvěřovat, protože bohatí duchovní si najímali střídníky a prodávají se církevní funkce. Do Prahy byl pozván Konrád Waldhauser – kázal o nedostatcích duchovního a světského života, Jan Milíč z Kroměříže, Matěj z Janova, Tomáš Štítný ze Štítného; byla postavena Betlémská kaple.

Vzdělanost: roste gramotnost, existují regionální míry a váhy, v době Karla IV. Vznikla vzdělávací síť, která vydržela několik století. V partikulárních školách se učí základy svobodných umění a latina. Vyšší společnost měla soukromé učitele. Byla založena pražská univerzita – po dvou letech dostal student titul bakalář, aby měl titul mistrem nebo doktorem, musel studovat déle. Měla čtyři fakulty – právnická, bohoslovecká, lékařská a fakulta svobodných umění. Hlavou byl univerzitní kancléř, činitelem byl rektor a včele fakult stáli děkani. Studenti měli možnost bydlet na „velké koleji“, na univerzitě působí například astronom Jan Šindel.

Literatura: Obliba rytířských eposů – „Tristram a Italda“, Alexandteida, Trojanská kronika, Štilfríd, Bruncvík; historiografický díla – kronika tak řečeného Dalimila, Vita Karoli od Karla IV.

Satira Hradecký rukopis, oblíbená je literatura sporu – Podkoní a žák, Svár vody s vínem Legendy o svaté Kateřině a svatém Prokopu ; Pasionál; cestopisy – např. „Mandevilla“, divadelní scény – „Mastičkář“; Postily; Smil Flaška z Pardubic: „Nová rada“

Hudba – „Hospodine pomiluj ny“, „Svatý Václave“, „Buoh všenohůcí“, „Jezu Kriste štědrý kněže“ Rozvoj instrumentální hudby

Výtvarné umění: Matyáš z Arrasu, Petr Parléř

V tomto období byl propastný rozdíl mezi jednotlivými společenskými vrstvami.




Přidal: jenikkozak 9. 2. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 296
Zhlédnuto: 4277 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Český stát po husitských válkáchKrize a zánik ByzanceDějepis