< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Politické změny v Československu a zánik státuPolitické krize na BalkáněDějepis

Politické změny v SSSR a zánik státu

Jaro 1985 – do čela SSSR byl zvolen Gorbačov, hospodářství je ve špatném stavu, pokračuje válka v Afghánistánu, Gorbačov se snaží zlepšit vztahy s USA, chce zmírnit závody ve zbrojení.

Na podzim 1985 v Ženevě Ronald Reagan a Gorbačov zahájili odzbrojovací jednání, později v Reykjavíku, Washingtonu (podepsána smlouva prvního faktického snížení výzbroje).

Domácí problémy zůstaly – byl kritizován opozicí i konzervativními komunisty. Vyhlásil politiku glasnosti (otevřenosti) – dříve zakázána témata vycházela, propouštění některých politických vězňů (např. Andreje Sachorova), reformy i v hospodářství – perestrojka (přestavba).

V dubnu 1986 vybuchla černobylská jaderná elektrárna – pravda tajena, znevěrohodnilo to jeho politiku. Konzervativní komunisté rozdmíchávali nacionalistické spory – 1988 Ázerbájdžán zaútočil na Arménii v Náhorním Karabachu – občanská válka, 1994 – sjednán mír – vítěz – Arméni podpořeni Rusy.
Gorbačov počátkem roku 1989 odvolal vojska z Afghánistánu – za 10 let bojů ztráty 14 000 – přiznáno.
Jaro 1989 v SSSR povoleny volby s více kandidáty do sjezdu lidových poslanců, do popředí reformní komunisté – Boris Jelcin.
Léto 1989 – vyhlásilo Lotyšsko svrchovanost, pak i Litva a Estonsko. V Pobaltí vlna demonstrací, vzpomínka paktu Hitlera se Stalinem.
Na podzim 1989 se uskutečnila schůzka Reagana s Gorbačovem na Maltě. Gorbačov prohlásil, že každá socialistická země může jít svou cestou a SSSR nebude zasahovat – popřena Brežněvova doktrína, přispělo to k pádu Berlínské zdi.
Březen 1990 – vyhlásila Litva nezávislost na SSSR, Sovětská armáda zahájila její blokádu – izolace způsobila odvolání nezávislosti.
Listopad 1990 se konala schůzka KFSB, podepsána Charta pro novou Evropu – znamená konec studené války.
Leden 1991 – vypukly krvavé nepokoje v Pobaltí. Sovětská armáda se pokusila zvrátit jejich nezávislost – kritizováno, SSSR musel vypsat referenda o nezávislosti (únor 1991) – 91 % pro nezávislost v Litvě, v Lotyšsku a Estonsku přes 70 %.
Jaro 1991 Gorbačov – razantnější hospodářské reformy – liberalizace cen.

Květen až červen – odešla sovětská vojska z bývalé NDR, Československa a Maďarska.
Červen 1991 v Budapešti se sešly členské státy RVHP – dohodly se na rozpuštění organizace, červenec v Praze – členské státy Varšavské smlouvy se dohodly na jejím zrušení. Proti tomu se aktivizují konzervativní komunisté, kteří se v srpnu pokusili o státní převrat. Včele sovětský viceprezident Gennadij Janajev. Gorbačov byl zatčen a uvězněn, obnovena cenzura, konzervativci se pokusil dobýt parlament, ale část armády se díky Jelcinovi nepřipojila. Pokus byl po 4 dnech zlikvidován a pučisté byli uvězněni.
SSSR se začal rozpadat – září 1991 – Uzbekistán a Kyrgyzstán vyhlásily nezávislost, v prosinci se sešli představitelé Ruska, Běloruska a Ukrajiny a domluvili se na rozpuštění SSSR, na 31. prosince 1991. Místo SSSR vzniklo Společenství nezávislých států. Členství tam odmítly Pobaltské republiky a Gruzie. Je to volný svazek bývalých sovětských republik, státy mají hospodářsky spolupracovat, některé měly hospodářství v takovém stavu, že bez ruské pomoci by se zhroutilo.
Po rozpadu se řeší, co s jadernými zbraněmi za hranicemi Ruska, vznikla dohoda, že se dopraví do Ruska, ale řada z nich byla špatně evidována, ztracena. Rusko bývalé sovětské republiky chápalo jako „blízké zahraničí“ – jako sféru svého mocenského vlivu. Ruská sféra vlivu zahrnuje Společenství nezávislých republik – nechce zásahy zvenčí (s EU, NATO), bývalé země na Rusku závislé i energeticky. Ruská politika vůči Evropě se změnila – Rusko se snaží dodávat co nejvíc surovin, aby na dodávkách byla Evropa závislá, tak aby posílilo své postavení ve světě.
V 90. letech roste separatismus v Rusku – Čečenská válka – válečné zločiny, vraždění civilního obyvatelstva.




Přidal: jenikkozak 12. 6. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 516
Zhlédnuto: 4955 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Politické změny v Československu a zánik státuPolitické krize na BalkáněDějepis