< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Počátek procesu „normalizace“Válka v jihovýchodní AsiiDějepis

Mezinárodní situace v 70. letech

Poč. 70. let se zpomalil hosp. růst ve světě, roste inflace a nezaměstnanost. Příčiny: v některých západních zemích je silný stát. sektor – málo produktivní, 1973 a 1979 došlo k ropným šokům – souvisí s politikou na Blízkém východě. V záp. Evropě u moci levicové strany neschopné čelit hosp. potížím – aktivizují se neokonzervativci – chtějí reprivatizaci státních podniků s podporou nových technologií na zvýšení produktivity práce – úspěšné – neokonzervativci vyhrávají volby.
V 70. letech roste vliv nadnár. společností. V soc. státech hospod. situace špatná – prohloubení zaostalosti, nedostatek prostředků na investice, zvětšování množství výroby zvyšováním počtu pracovníků, nedostatky ve státním plánování.
Poč. 70. let začíná se rozpadat jednotná světová social. soustava – spory mezi SSSR a Čínou, sovětská intervence do ČSR, západní státy začínají vést samostatnější politiku – vzniká eurokomunismus – It., Fr., Šp. Moskva jim zastavila finance – úpadek, řada členů je pouští – radikálnější tvoří teror. organizace - Rudé brigády (It.) unesly a zavraždily ital. premiéra Alda Mora, vyhodily do vzduchu nádraží v Boloni, v Německu Frakce rudé armády vraždily přední podnikatele. Byli podporováni ze social. zemí. Umírněnější zakládají ekologické aktivity – strany zelených.
Aktivizují se neofašisté a neonacisté – v Evropě neměli takový vliv jako v Lat. Americe.
V pol. 70. Let končí poslední fašist. diktatury (Portugal., Šp)
Supervelmoci se snažily vést politiku mírového soužití – jednání 1972/74 – USA a SSSR o omezování strategických zbraní – smlouva Salt 1
Naváz. dipl. vztahy NSR a NDR, ČSR a NSR, NDR a Polskem – smlouva o neměnnosti hranic na Odře a Nise.
1975 – Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE) v Helsinkách – účastnily se jí všechny státy Evropy kromě Albánie + USA a Kanada – podepsána Charta mírového soužití evrop. národů – zásada respektování občanských práv a svobod, nevměšování se do záležitostí jiných zemí, respektování hranic. Všichni účastníci chartu podepsali, social. státy nepočítaly s tím, že ji budou muset dodržovat, k tomu byly donuceny hospodářsky – i proto pak komun. režimy padly.
V 70. letech začíná Rumunsko vést samostatnější politiku – získalo západní investice, hospod. reformy i v Rakousku, ale to se hodně zadlužilo. Prohloubena hosp. krize v Polsku – vede ke krizi polit. – prohloubila se volbou Karola Wojtyly za papeže.
1976 SSSR rozmístil v Evropě nové rakety středního doletu. NATO v reakci rozmístilo své – horší se politická situace. SSSR – polit. vývozu komunismu – 1976 vítězí na celém území Vietnamu, v mnohých zemích vyhrávají strany podporované SSSR (Asie, Afrika).
1979 vpadla sovětská armáda do Afghánistánu – od té doby občanská válka.
1979 1. volby do evropského parlamentu – počítali se všemi evropskými státy, social. země zastoupeny emigranty.



Přidal: jenikkozak 6. 1. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 399
Zhlédnuto: 3789 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Počátek procesu „normalizace“Válka v jihovýchodní AsiiDějepis