< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Knut Hamsun: Matka zeměJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl)Čtenářský deník

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl) (2)

Doba děje: začátek 20. století

Místo děje: Rakousko–Uhersko, Praha

Postavy:

Švejk - literární typ, člověk, který jde na vojnu, vznáší zmatky, dělá naschvály, nevěří ve vítězství Rakouska-Uherska, ale přitom hlasitě provolává slávu císaři. Otázka, zdali byl hlupákem, nebo chytrákem, který se tvářil jako hlupák, aby lépe přežil válku.
Otto Katz - polní kurát (polní kněz), bezbožný pijan, který si udělal z kněžství výnosné a pohodlné zaměstnání
nadporučík Lukáš - aktivní důstojník rakousko-uherské armády, má rád poctivost, pořádek. Svobodný, ale sukničkář, sbírá ženy, jako známky.

Obsah díla:

Švejk je často pronásledován, protože se vydává za pitomce. Ve skutečnosti je to pravděpodobně velmi chytrý člověk a hloupost pouze využívá k tomu, aby se dostal z každé situace. Ale občas se mu to nevyplácí.

Kniha začíná jeho zatčením. Při hovoru v hospodě u Kalicha s hostinským Palivcem a se strážným Bretschneiderem prohlásí, že brzy bude válka, a tak ho strážník zatkl za velezradu a hanobení Rakouska. Poté co je vyslýchán je Švejk díky svému chování prohlášen za notorického blba a idiota. Nechají ho zavřít do blázince. Tam se mu velice líbilo, ale prohlásili ho za simulanta mdlého rozumu a propustili ho. Vrátil se ke své paní domácí.

Švejk trpěl silným reumatismem, a proto když dostal vyzvání na vojnu, tak ho paní domácí vezla na vozíku. Opět je považován za simulanta, a tak ho poslali do vojenské nemocnice. V nemocnici jediné léčení spočívalo v naprosté dietě, podávání aspirinu na pocení, chininu v prášku, vyplachování žaludku, krystýru a v zabalováním do prostěradel namočených ve studené vodě. Když Švejka vyléčili, byl poslán na garnizónu, kde musel povinně chodit na kázání polního kurátora Katze, který si ho oblíbil a přijal ho jako sluhu. Prohraje ho však v kartách s nadporučíkem Lukášem. Svým chováním mu působí nejen radost, ale i trápení, když mu sežene stájového pinče, kterého ukradne plukovníkovi Krausovi, kterým je pak poslán na maršbatalión. Tím také končí první díl.

Úryvek z knihy:

Dr. Grünstein držel slovo. Dopoledne přišlo několik vojenských lékařů z proslulé komise.

Šli vážně řadami postelí a nic jiného nebylo slyšet než „Ukažte jazyk!“

Švejk vyplázl jazyk tak daleku, že jeho obličej udělal pitvornou grimasu a oči se mu zamhouřily:

„Poslušně hlásím, pane štábarct, že už delší jazyk nemám.“

Nastala zajímavá rozprava mezi Švejkem a komisí. Švejk tvrdil, že učinil tu poznámku, obávaje se, aby si nemyslili, že před nimi schovává jazyk.

Členové komise naproti tomu se rozcházeli znamenitě ve svých úsudcích o Švejkovi.

Polovina tvrdila, že je Švejk „ein blöder Kerl“, kdežto druhá, že je lotr, který si chce dělat z vojny legraci.

„To by v tom musel být hrom,“ zařval na Švejka předseda komise, „abychom na vás nevyzráli.“

Švejk díval se na celou komisi s božským klidem nevinného dítěte.

Vrchní štábní lékař přistoupil těsně k Švejkovi: „To bych rád viděl, vy mořské prase, co si asi teď myslíte.“

„Poslušně hlásím, že já vůbec nemyslím.“

„Himldonrvetr,“ hulákal jeden z členů komise, břinkaje šavlí, „tak on vůbec nemyslí. Pročpak, vy jeden siamskej slone, nemyslíte?“

Poslušně hlásím, že já proto nemyslím, poněvadž je to na vojně vojákům zakázáno. Když jsem byl před léty...

Znaky díla:

Kniha byla vydána ve 4 dílech. První díl rozsáhlé povídky má název „V zázemí“.

V knize se střídá pásmo vypravěče s pásmem postav, obě pásma jsou přibližně stejně zastoupena.

Psáno v ER formě, jazyk vypravěče je spisovný až knižní. Jazyk postav je hovorový, až nespisovný, slangový; výskyt germanismů, vulgarismů.

Syntax je složitá.

Autor v díle satiristicky kritizuje Habsburskou monarchii, její úředníky, policii a armádu; také kritika církve.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 581
Zhlédnuto: 29071 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Knut Hamsun: Matka zeměJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl)Čtenářský deník