< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Povídky z druhé kapsyKarel Čapek: R.U.R.Čtenářský deník

Karel Čapek: Povídky z jedné kapsy

Doba děje: 20. století

Místo děje: různé

Obsah díla:

Jedná se o povídky detektivní.


Případ dr. Mejzlíka
Dr. Mejzlík je policejní úředník, který vyřešil případ loupeže čirou náhodou a nedokáže pochopit, že se tak stalo díky jeho intuici.


Modrá chryzantéma
Příběh zahradníka, který náhodným způsobem přišel k modré chryzantémě – tato barva je velmi vzácná. Vše možní lidé květinu neúspěšně hledali. Až ji objevil úplnou náhodou z okna vlaku.


Věštkyně
Příběh se odehrává v Anglii. Věštkyně Edith Myerová prý provádí něco nekalého. Proto k ní pošle policejní komisař McLeary svou ženu. Ta se vydává za mladou svobodnou slečnu. Věštkyně jí řekne, že ji čeká hodně cestování a peněz, do roka si ji vezme nějaký boháč. Pan sudí Kelley si věštkyni předvolal a obvinil ji ze špatného věštění. Věštkyně je vyhoštěna. Asi za rok potkal soudce Kelley komisaře McLearyho a zeptal se ho, co dělá jeho paní. Odpovídá mu, že se rozvedli. Vzal si ji nějaký obchodník z Austrálie – před týdnem spolu odjeli do Melbourne.


Jasnovidec
Příběh člověka, který dokázal číst charakter lidí pouhým dotykem na dopis. Státní návladní si od něj nechá zanalyzovat dopis vraha, ale omylem mu dá svůj. Charakteristika, která by seděla navraha se hodí i na něho.


Tajemnství písma
Redaktor Rubner je vyslán na konferenci známého grafologa, aby o něm napsal článek. Nechá si zanalyzovat dopis své ženy, ale to gralofog netuší a vylíčí ji ve špatném světle. Doma se pak Rubner na svou ženu dívá úplně jinak a žena nechápe, proč se k ní muž chová tak krutě.


Naprostý důkaz
Muž podezřívá svou ženu z nevěry, ale nakonec ho přesvědčí dopis, který přišel jemu místo domnělého milence. Ten je naprosto bez poskvrny. Jenže žena ho poslala schválně a dál tak muže mohla podvádět, aniž by ji podezříval.


Experiment profesora Rousse
Profesor Rouss je američan, který dokáže usvědčit zločince pomocí hraní se slovy – tzv. volných asociací. On řekne nějaké slovo a dotyčný řekne další první, které ho napadne. Tak usvědčí vraha.


Ztracený dopis
Ministrovi přišel dopis, chce ho přečíst své ženě a uvědomí si, že ho nemá. Hledá ho, dokonce povolá i policisty a nic. Nakonec ho najde když bloudí po bytě náměsíčný


Ukradený spis 139/VII, odd. C
Plukovík si přinesl domů důležitý spis, který schoval tajně do spižírny do krabice od makaronů. Ten je ale ukraden. Policista Pištora ale ho ale najde u známého zloděje.


Muž, který se nelíbil
V hostinci se ubytuje muž, který je velmi podezřelí tím, že nekomunikuje s okolím. Nakonec se zjistí, že je to uprchlý trestanec.


Básník
Stala se automobilová nehoda, od které řidič ujel. Jsou pouze dva svědci, z nichž jeden tomu nevěnoval moc velou pozornost, ale pamatuje si, že večer napsal báseň. Nakonec se ve skrytých verších najde viník.


Případy pana Janíka
Pan Janík se nechtěně připletl do několika policejních případů. Jednalo se o nalezení mrtvoly, jednou zase nechtěně vzal peněženku s padělanými penězmi. Jednou se jako opilý dostal na schůzku podivného spiknutí. Policie mu nabízela místo, ale on odmítl s tím, že by nebyl dobrý policista, protože nepoznal, že ho jeho vlastní společník ve firmě okrádá.


Pád rodu Votických
Historik se s pomocí policisty snaží rozřešit starou záhadu z doby Jiřího z Poděbrad, ve které se jedná o několika vraždách.


Rekord
Četník se snaží dopadnout pachatele, který přehodil kamenem řeku a ztrefil člověka, co na druhém břehu mlátil chlapce. Ale přehodit řeku v takové vzdálenosti se zdá být nemožným, hlavně kdyby se to podařilo, patřil by mezi rekordmany. Četník hledá kdo to udělal podle toho, jak daleko dotyčný hodí. Nikomu se to ale nepodařilo, ikdyž jeden se přiznal. Tvrdil prý, že beze vzteku ale tak daleko nehodí.


Případ Selvinův
Básník se zajímá o vraždu tetičky, kterou údajně zabyl její synovec kvůli penězům. Myslí si, že byl neprávem obviněn, a udělá z případu velkou kauzu, která ho proslaví. Jenomže synovec je propuštěn a přizná se, že to zkutečně udělal on. Svádí na básníka, že ho teďka má na svědomí a chce po něm neustále peníze. Básník, kterého trápí svědomí, mu peníze dává.


Šlépěje
Starý pán najde ve sněhu stopy, které nikam nevedou a najednou mizí. Upozorní policii, ale stejně se nic nevyřeší.


Kupón
I nejmenší detail, jako je třeba lístek z obchodu může vyřešit záhadnou vraždu. Tento příběh vypráví detektiv mladému páru. Ještě předtím ale spadl dívce lísteček o zaplacení a ona řekla, že je nepotřebný, že ho nechá ležet. Když se ale po skončení příběhu dověděla, že vrah té nalezené mrtvoly byl zemřelé přítel a že na to přišli vlastně jenom kvůli tomu kousíčku papíru, odhodila kupón na zem pro případ, že by se jí stalo něco podobného a to jenom z lásky.


Oplatkův konec
Příběh o dopadení vražedníka a vraha. Spikla se proti němu velká skupina, která ho nakonec zastřelila.


Poslední soud
Souzení vraha. Je zde obsažena myšlenka, že bůh nemůže soudit, že mohou soudit pouze lidé sami sebe.


Zločin v chalupě
Muž zabil svého tchána jenom kvůli tomu, že prodal pole.


Zmizení herce Bendy
Herec Benda záhadně zmizí a přátelům je divné, že bez jakýhkoliv věcí. Proto jeho přítel hledá mezi mrtvými. Nenajde ho, ale pak si uvědomí, že měl hrát roli vandráka a připravil se na ni tak důkladně, že tak i vypadal. Proto přítel hledá znova a najde ho právě mezi těmi mrtvými. Bendovi totiž slíbil jeho známí roli vandráka, ale jenom proto, že věděl o důkladné Bendově přípravě a využil toho k vraždě, protože policisty by zdrželo jeho hledání. Učinil tak kvůli tomu, že mu žena s ním zahýbala.


Vražedný útok
Na starého pána někdo zaútočil a policisté se ho ptají, jeslti má nějaké nepřítele. On si nemůže vzpomenout, až si nakonec uvědomí, že spousta lidí proti němu něco může mít, protože se k lidem nechová dobře.


Propuštěný
Propuštěný vězeň se nechtěně přimotá do demonstrace a je znovu uvězněn.


Zločin na poště
Houdek chodí s poštovní úřednicí z jiného města a chce jí přemístit k sobě. Tam však pracuje Helenka, které v pokladně chybějí dvě stovky. Neudrží, že jí neprávem obviňují a zabije se. Na její místě nastoupí zmíněná úřednice. Na svědomí ji má Houdek, který vše nastražil.

Úryvek z knihy:

„Tak jdu zas na toho Vaška, toho cihláře. Ty podvodníku, křičím na něj, to není pravda, žes Pudila pobil; ten Pudil říká, že to byl někdo jiný. To je lež, povídá Lysický, to jsem udělal já. Tak ukaž, povídám, dohodíš-li tak daleko! Ten Vašek se jen drbe a směje: Pane vachmajstr, povídá, takhle naprázdno, to já neumím; ale do toho Pudila trefím dycky, na toho mám dožer. Vašku, povídám mu po dobrém, dohodíš-li, pustím tě; když nedohodíš, tak půjdeš sedět pro těžké ublížení na těle, žes toho Pudila zchromil; ty holomku, za to dostaneš půl roku. Tak já si to dosedím v zimě, řekl ten Vašek; a já jsem ho teda ve jménu zákona zatknul.

Teď čeká na chodbě; pane okresní, kdybyste tak z něho dostal, hodil-li opravdu ten kámen, nebo jestli jenom renomíruje! Já si myslím, že se lekne a odvolá; ale pak mu, lumpovi, nasolit aspoň měsíc pro klamání úřadů nebo pro podvod; přece ve športu se nesmí lhát, na to by měl být pořádný trest, pane. Já ho přivedu.“

„Tedy vy jste ten Václav Lysický,“ řekl okresní soudce pohlížeje přísně na bledovlasého delikventa. „Vy se přiznáváte, že jste v úmyslu ublížit mu hodil tenhle kámen na Františka Pudila a že jste mu přivodil těžké zranění. Je to pravda?“

„Prosím, pane soudce,“ začal provinilec, „to bylo tak: on ten Pudil tam mlátil nějakého kluka, a já jsem na něj volal přes tu řeku, aby toho nechal, a on mně začal nadávat-“

Znaky díla:

Kniha obsahuje 24 povídek vesměs s kriminální tématikou.

Dialogy, popisy postav, spisovný, místy hovorový jazyk.

Hlavně ICH-forma, vypravěčem je v každé povídce někdo jiný.


Přidal: tess.for 08.09.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 1266
Zhlédnuto: 44663 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Povídky z druhé kapsyKarel Čapek: R.U.R.Čtenářský deník